Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Moc w proszku

Dokonane w ramach projektu postępy w zakresie proszków tytanowych oraz ich zastosowania w produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń stanowi obietnicę przystępnego sposobu na wytwarzanie sprzętu biomedycznego. Technologię tę będzie można z powodzeniem wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.
Moc w proszku
W miarę postępów technologii medycznej, zaawansowane biomedyczne narzędzia do implantacji o różnym przeznaczeniu odpowiadają za ratowanie życia i poprawę jakości życia tysięcy osób rocznie.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu pod nazwą "Formowanie wtryskowe proszków tytanowych do zastosowań biomedycznych" (Biotip) opracowano technologię formowania wtryskowego (MIM) do zaawansowanego przetwarzania tytanu, niezbędną do doskonalenia narzędzi do implantacji. Celem projektu Biotip było przezwyciężenie wielu przeszkód, które udokumentowano w poprzednim badaniu w zakresie MIM, takich jak czystość proszków tytanowych i reakcja tytanu na spoiwa.

Nowa technologia MIM obejmuje proszek tytanowy, który rozpylono razem z plazmą, by stworzyć elementy idealnie kuliste potrzebne do wytwarzania niedrogich, wysokogatunkowych urządzeń. Technologia ta pozwala na tworzenie bardzo złożonych kształtów o delikatnych odcinkach na poziomie mikro.

Zespół projektu zdołał poprawić warunki wtryskiwania, by wytwarzać części pozbawione defektów, a do tego w skróconym czasie zaledwie 30 sekund. W procesie tym wykorzystano specjalne proszki (pirogenezę i Erothitan IFAM), które posiadają doskonałe właściwości w zakresie przepływu i jednorodności substancji końcowej.

Zespołowi udało się pokonać niemal wszystkie wyzwania, łącznie z kwestią zerwania wiązań rozpuszczalnika oraz obecności tlenu podczas termicznego zerwania wiązań, co spowodowało dodatkowy rozwój technologii. Choć wciąż jeszcze nie udało się pokonać pewnych drobnych przeszkód, doskonałe urządzenie do formowania wtryskowego jest w zasięgu ręki; będzie ono mogło zaspokoić potrzebę złożonej geometrii niezbędnej w wielu zastosowaniach, takich jak implanty zębów.

Podsumowując, badania zrealizowane w ramach projektu mają potencjał, by wywrzeć pozytywny wpływ na zdrowie Europejczyków, czyniąc tę technologię znacznie bardziej przystępną. Tytanowa technologia MIM może również mieć zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, gdzie mogłaby przyczynić się do zastąpienia innych metalowych części i zmniejszyć ich wagę, obniżając w ten sposób zużycie paliwa. Potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, jednak wyniki projektu Biotip już teraz są bardzo obiecujące.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę