Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe spojrzenie na gumę

W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE opracowano technologię i techniki projektowania i wytwarzania produktów gumowych. Postępy w tej dziedzinie mogą uniezależnić ten sektor i przyczynić się do stworzenia gumy o lepszych właściwościach do popytnych zastosowań.
Nowe spojrzenie na gumę
Guma to tworzywo o bardzo dużym znaczeniu dla naszego życia, wykorzystywane w dekarstwie, kładzeniu podłóg, produkcji skafandrów do nurkowania, opon, gumek do mazania i wielu innych artykułów. Jako że opony odpowiadają za 70% sprzedaży w tym sektorze, przemysł skłonił przedsiębiorstwa do powszechnego stosowania w procesie mieszania i przetwarzania wzoru wykorzystywanego w produkcji opon, ograniczając w ten sposób innowacyjność.

Chcąc pokonać te przeciwności, członkowie projektu finansowanego ze środków UE pod nazwą "Wykonane na zamówienie nanokompozyty na bazie gumowych matryc do popytnych zastosowań" (Nanorub) opracowali nowoczesną technologię produkcji wysokiej klasy materiałów na bazie gumy. Pracowali na komponentach elastomerowych na bazie kompozytów nanoglinkowych/nanogumowych o zoptymalizowanym interfejsie, które mogłyby przynieść duże korzyści dla przemysłu.

Celem projektu Nanorub było wyprodukowanie opłacalnych prototypów mocowań przeciwdrganiowych, mat izolacyjnych, obciągów wałka drukarskiego i przegubów kulowych. Te odlewane komponenty miały być wytwarzane z nanogumowych kompozytów. Co ważniejsze, badaczom zależało, by produkty te przewyższały wymagania zgodne z przeznaczonym zastosowaniem i charakteryzowały się wysoką wszechstronnością.

Aby opracować najwyższej jakości produkty gumowe, zespół projektu wypróbował rozmaite proporcje i rodzaje wypełniaczy, a także różne techniki mieszania i warunki wulkanizacji. Do mieszanki gumy dodano także nanocząsteczki, aby zapobiec skupianiu się i pomóc w wiązaniu się w gumowej matrycy. Zespół odkrył, że dodanie do mieszanki gumy do 5% nanoglinki może ulepszyć pożądane cechy produktu. Dodatkowo zespół Nanorub zajął się opracowaniem nowoczesnego wypełniacza mającego zastosowanie w procesie przetwarzania gumy przy bardzo rozsądnych kosztach, uzyskując produkt końcowy o większej odporności na ścieranie, sztywności i wytrzymałości.

Przy odpowiednim wykorzystaniu, odkrycia i postępy uzyskane podczas realizacji projektu pozwolą przemysłowi gumowemu wprowadzić innowacyjne zmiany i przynieść wiele korzyści kilku innym gałęziom przemysłu. Wówczas na rynku pojawią się nowe, bardziej odporne produkty gumowe.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę