Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zupełnie nowe oblicze biżuterii

Badania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa noszenia biżuterii oraz zmaksymalizowania jej właściwości hipoalergicznych mogą przyczynić się do powstania dyrektyw UE dotyczących tej branży. Choć niezbędne są dodatkowe badania, poczyniono już znaczące postępy.
Zupełnie nowe oblicze biżuterii
Europa może poszczycić się długoletnią tradycją wyrobu biżuterii. Branża ta reprezentowana jest przez licznych rzemieślników oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w całym regionie. W branży biżuteryjnej zawsze szuka się sposobów na podniesienie standardów, kunsztu oraz bezpieczeństwa produktów, co jedynie potwierdza reputację, jaką cieszy się kontynent w kwestii produkcji wysokiej jakości wyrobów.

W ramach projektu finansowanego ze środków UE "Hipoalergiczna bezniklowa biżuteria (sztuczna) dzięki wykorzystaniu nanostrukturalnych powłok galwanicznych" (Hyponick) opracowano bezniklowe powłoki bazowe do produkcji szlachetnej i półszlachetnej biżuterii platerowanej o właściwościach w pełni hipoalergicznych.

Cel ten osiągnięto poprzez osadzanie elektrolityczne powłok nanostrukturalnych, co znacząco zminimalizowało wystawienie na działanie niklu. Pomimo zaleceń zawartych w dyrektywach UE, stosowana obecnie technologia nadal wykorzystuje powłoki niklowe, które często wywołują reakcje alergiczne, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej.

Zespół projektu przedstawił w zarysie wymagania dotyczące materiałów i konfiguracji nowego paradygmatu dla powłok biżuteryjnych, definiując parametry powłok i materiały testowe. Następnie ograniczono rozszerzanie się miedzi z powłoki bazowej na powierzchnię złota o ponad 90% w porównaniu z brązem białym, znacznie minimalizując matowienie powierzchni złota. Zespół projektu zwiększył także trwałość biżuterii pozłacanej poprzez zwiększenie odporności na ścieranie i korozję. Co ważniejsze, nowy proces pozwolił zmniejszyć koszty powlekania o 30%, dodatkowo zwiększając konkurencyjność branży.

Przed końcem realizacji projektu zespół Hyponick z powodzeniem opracował powłokę bazową pozbawioną niklu, cyjanku i ołowiu. Udoskonalono także nowe techniki w zakresie osiągania gładkich warstw i doskonałych stopów, które ulepszają powłokę. Choć wciąż jeszcze wiele pozostało do zrobienia, by zapewnić zachowanie połysku i barwy, wyniki projektu zachęciły MŚP biorące udział w projekcie, które ostatecznie osiągnęły większość swoich celów. Wyniki badania mogą pomóc w skierowaniu przemysłu na przetwarzanie bezniklowe.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę