Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Projektowanie szkła i ceramiki osiąga pełnoletniość

W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE stworzono technologię laserową do dekorowania szkła i ceramiki. Postępy dokonane w tym obszarze pomogą zredukować koszty i zwiększyć konkurencyjność sektora.
Projektowanie szkła i ceramiki osiąga pełnoletniość
W charakteryzującym się pośpiechem świecie budowy i projektowania wnętrz, niskie koszty i szybkość produkcji to ważne czynniki zapewniające terminową realizację projektu.

W ramach projektu "Masowe wykonywanie na zamówienie dekoracji ceramicznych i szklanych. Przyczynek do gałęzi przemysłu wytwórczego przyszłości" (Custocer) opracowano technologię laserową, która umożliwia dostosowaną do wymagań klienta produkcję płytek szklanych i ceramicznych.

Zespół projektu przyjrzał się różnym technikom dekoracyjnym przy użyciu lasera, przede wszystkim pod kątem osadzania i aktywacji. Zespół zajął się analizą materiałów, dopasował technologię laserową i opracował oprogramowanie internetowe w oparciu o technologię Web 2.0, która umożliwia klientom projektowanie własnych produktów w sieci.

Zdumiewający sukces systemu podczas wstępnych testów skłonił małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zaangażowane w realizacje projektu do opatentowania dwóch spośród opracowanych technik. Były to: technika fuzji laserowej przy użyciu systemu skanowania laserowego o dużej mocy (HPLSS) oraz technika dekoracyjnego powlekania laserowego przy użyciu dwóch laserów o dużej mocy. Obie techniki obejmują zastosowanie różnokolorowych pigmentów proszkowych, które można aplikować na powierzchnie, jednak technika dekoracyjnego powlekania laserowego okazała się bardziej opłacalna i łatwiejsza w produkcji przemysłowej. Przy użyciu lasera CO2 również bez trudu można było tworzyć reliefy na powierzchniach, uzyskując dodatkowe funkcje w zakresie wzornictwa oraz większą elastyczność.

Wreszcie technologia ta posiada potencjał, by zapewnić ekonomicznie efektywne rozwiązania w zakresie projektowania i wytwarzania płytek, szkła i powierzchni ceramicznych, zwiększając konkurencyjność i innowacyjność tej branży w Europie. Jego wykorzystanie przyniesie wiele korzyści dla sektora budowlanego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę