Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Światło UV wyprowadza ochronę dóbr kultury z ciemności

Za sprawą światła ultrafioletowego przyszłość ochrony europejskiego bogatego dziedzictwa kulturowego jawi się w jasnych barwach.
Światło UV wyprowadza ochronę dóbr kultury z ciemności
Kontrola warunków otoczenia ma zasadnicze znaczenie w ochronie starożytnych artefaktów, takich jak rękopisy, malowidła i inne dzieła sztuki. W takim otoczeniu mikroorganizmy unoszące się w powietrzu mogą zagrażać nie tylko samym obiektom kultury, ale także osobom je pielęgnującym, a nawet obserwatorom. Stosowane w przeszłości metody oparte na toksycznych gazach, chociaż dosyć skuteczne, często wystawiają ludzkie zdrowie na wielkie ryzyko.

Uczestnicy projektu pod nazwą "Innowacyjna technologia... na rzecz silnego ograniczenia aktywności mikroorganizmów w powietrzu przechowalni instytutów konserwacji dziedzictwa kulturowego" (ABIOS) mieli lepszy pomysł.

Sekretem techniki opracowanej przez zespół finansowanego ze środków UE projektu ABIOS jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), które jest wysoce skuteczne w eliminacji związków organicznych, z którymi ma styczność. W rzeczywistości światło UV jest tak intensywne, że może uszkodzić obiekty, które ma za zadanie chronić. Konieczne zatem było wyposażenie prototypu ABIOS w specjalne osłony. Ponadto dodano katalizatory manganowe w celu ograniczenia ilości ozonu, wysoce utleniającego gazu wytwarzanego przez światło UV.

Wstępne testy przeprowadzono w laboratorium, po czym wykonano je w rzeczywistym pomieszczeniu magazynowym. Analiza próbek powietrza zebranych przez prototyp wykazała doskonałe wyniki oczyszczania zaledwie kilka godzin po zastosowaniu. Udało się zlikwidować zarówno lotne grzyby, jak i zarodniki pleśniowe bez akumulacji ozonu w otoczeniu.

Po tej pomyślnej ocenie zespół projektu ABIOS wystąpił o ochronę patentową swojego wynalazku, który ma zamiar wprowadzić na rynek.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę