Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wzmacnianie wrażeń podczas lotu

W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano prototyp "inteligentnego fotela" w celu zwiększenia indywidualnych wrażeń pasażerów podczas lotu. Nie tylko pojawi się więcej sposobów spędzania czasu w samolocie, ale także wzrośnie poziom komfortu.
Wzmacnianie wrażeń podczas lotu
W ramach projektu pod nazwą "Inteligentne technologie na rzecz bezstresowych podróży lotniczych" (SEAT) opracowano prototypowy inteligentny fotel, który wznosi wygodę pasażera na całkowicie nowy poziom. Zespół projektu, wykazujący pełną świadomość faktu, że nie istnieje uniwersalne otoczenie zapewniające optymalny poziom wygody podczas lotu, powziął radykalnie nowe podejście względem poprawy mikrootoczenia pasażerów. Wiązało się to ze stworzeniem systemu dostosowanego do indywidualnych wymagań i preferencji, nie zaś systemu sterowanego centralnie lub wymagającego ręcznych ustawień.

W tworzeniu inteligentnego fotela uwzględniono fizjologiczny model do oceny komfortu pasażera, jak również parametry środowiskowe i fizjologiczne. Systemy pomiarowe, zainstalowane w fotelu lub akcesoriach, bądź zakładane przez pasażera, zostały dostosowane do monitorowania parametrów, takich jak temperatura, ciśnienie i wilgotność, częstotliwość oddechu oraz stan zdrowia. Urządzenia przeznaczone do zakładania zostały specjalnie zaprojektowane, by przeciwdziałać stresowi psychologicznemu. Opracowano także model koncepcyjny do regulacji temperatury i wilgotności mikroklimatu każdego pasażera.

Inteligentny fotel stanowi także zasadniczy element rozrywki na pokładzie zapewniający zintegrowane podejście w zakresie wyboru elastycznego otoczenia domowego lub biurowego podczas lotu. Ogólnie rzecz ujmując, główną innowacją projektu SEAT jest stworzenie nowatorskiego środowiska kabinowego ukierunkowanego na klienta, które oferuje lepsze ogólne wrażenia podczas podróży.

Zanim będzie można skutecznie wdrożyć podejście SEAT w kabinie samolotu, niezbędne są dalsze badania, jednak perspektywa ta nieuchronnie się zbliża.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę