Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Właściwy poziom wilgotności suszonych warzyw

Trwałość zebranych warzyw jest bardzo krótka, a jednym ze sposobów na zachowanie wartości odżywczych w ramach przetwarzania produktu jest suszenie. W ramach europejskiego projektu opracowano rewolucyjny system kontroli na rzecz zmaksymalizowania jakości warzyw liofilizowanych.
Właściwy poziom wilgotności suszonych warzyw
Warzywa bardzo się różnią pod względem zawartości wody, z powodu warunków hodowli i zbiorów, nie wspominając o różnicach pod względem rodzaju warzywa. W związku z tym suszenie warzyw tak, by zachować je w celu dalszego przetwarzania to złożony proces. Błędy w tym zakresie mogą pociągać za sobą wysokie koszty związane ze zużyciem energii w przypadku nadmiernego wysuszenia, jak również mogą wiązać się z obniżeniem wartości odżywczej i jakości, a także utratą masy, co znajdzie odzwierciedlenie w cenie jednostkowej produktu.

Jako że jednym z rozwiązań jest kontrola automatyczna, celem finansowanego przez UE projektu DRY Control było opracowanie prototypu wyposażonego w niezawodne czujniki wilgotności i zawartości białka do stosowania w przemysłowych suszarkach obrotowych. W tym celu naukowcy opracowali rodzinę modeli przetwarzania o niezbędnych algorytmach, a następnie zaprojektowali system kontroli w czasie rzeczywistym do rozwiązywania problemów.

Partnerzy projektu musieli koniecznie posiadać multidyscyplinarne kwalifikacje i znaleźli się wśród nich użytkownicy końcowi oraz specjaliści ds. suszenia rozmaitych produktów roślinnych, takich jak zioła, siano, cebula czy zboża. Innymi czynnymi partnerami projektu byli projektanci działających w czasie rzeczywistym systemów czujników pomiarowych, pracujący dla producentów suszarek obrotowych do agrożywności i na potrzeby przemysłu paszowego. Specjalista ds. symulacji modelowania w zakresie agrożywności oraz wysoce wyspecjalizowany zespół ds. technologii informatycznej (IT) systemów kontroli realizowali postępy w zakresie badań i technologii.

Podczas realizacji tego dwuletniego projektu zespół osiągnął trzy podstawowe cele. Pierwszym z nich były algorytmy dla modelu matematycznego do obsługi wszelkiego rodzaju danych wejściowych wprowadzanych do bazy danych oraz podstawowe reguły kontrolowania zawartości białka i wilgotności. W ramach kontroli trzech zmiennych kontrolnych: prędkości bębna, podawania surowca oraz temperatury, kontrolowanych naprzemiennie poprzez sygnały wejściowe, takie jak wilgotność i odczyt poziomu białek, naukowcy opracowali adaptacyjny sterownik logiki rozmytej (AFLC). Pozwala to na wykorzystanie trzech lub więcej kontrolnych sygnałów wyjściowych. Ostatnim zrealizowanym celem było stworzenie całkowicie innowacyjnego systemu kontroli w czasie rzeczywistym, co spowodowało obniżenie zużycia energii w zakładzie o 20%.

Partnerzy projektu opracowali biznesplany przedstawiające wymagania w zakresie personelu i finansowania niezbędnych do opracowania prototypu. Ogólnym celem projektu jest uzyskanie patentu i wprowadzenie nowej technologii na rynek.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę