Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wyższa pozycja UE na globalnym rynku tworzyw sztucznych

Z inicjatywą finansowaną ze środków UE wiążą się nadzieje na podniesienie konkurencyjności Europy w branżach, w których stosowane są części z tworzyw sztucznych. Mowa tu zarówno o artykułach gospodarstwa domowego, jak i o branży motoryzacyjnej i przemyśle lotniczym.
Wyższa pozycja UE na globalnym rynku tworzyw sztucznych
Formy służą do nadawania materiałom określonych kształtów. Najprostszym przykładem jest prawdopodobnie pieczenie ciasta. Wlewa się ciasto do formy, "suszy" je w piekarniku, a na koniec wyjmuje się gotowe ciasto z formy, po czym formę można użyć ponownie.

Formowanie wtryskowe struktur z tworzyw sztucznych to proces, w którym rozgrzany (a tym samym stopiony) plastik można wstrzyknąć do metalowej formy, a następnie wysuszyć w piecu przemysłowym w celu wyprodukowania plastikowych elementów do użytku domowego i przemysłowego. Podobnie jak w przykładzie, wysuszony produkt jest wyjmowany, a forma może zostać ponownie użyta. Formowanie wtryskowe to ważny rynek w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym oraz w branżach produkcyjnych.

Jednak dostępne technologie obróbki żaroodpornych form metalowych są wyjątkowo czaso- i kosztochłonne. Co więcej, nowocześniejsze metale wysokostopowe wyróżniające się lepszą charakterystyką materiałową oraz zaletami ekologicznymi i ekonomicznymi są jeszcze trudniejsze w precyzyjnej obróbce za pomocą standardowych technologii.

Celem projektu "Opracowanie koncepcji hybrydowego narzędzia maszynowego do produkcji form powierzchni dowolnego kształtu" (Hymould) było opracowanie hybrydowego narzędzia maszynowego stanowiącego połączenie wielu technologii, a tym samym umożliwiającego szybką produkcję wysokiej jakości form precyzyjnych. Innowacyjne rozwiązania opracowane w ramach projektu powinny znacząco skrócić czas wprowadzania produktów konsumenckich na rynek.

Tworzywa sztuczne, w szczególności te wielokrotnego użytku, stały się w ostatnich latach wszechobecne. W połączeniu z faktem, że potrzeby i życzenia konsumentów szybko się zmieniają, wdrożenie tej koncepcji w procesie obróbki nowych form może zwiększyć przewagę konkurencyjną małych i średnich przedsiębiorstw europejskich, obsługujących globalnych graczy z branży formowania wtryskowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę