Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HR4E — Wynik w skrócie

Project ID: 37397
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Hiszpania

Zwiększanie dostępu do badań nad zdrowiem

Wyniki badań nad zdrowiem powinny być skutecznie rozpowszechniane, aby umożliwić wprowadzanie usprawnień w tej dziedzinie na terenie całej Europy. Mając to na uwadze, w ramach europejskiej inicjatywy przetestowano platformę informacyjną dotyczącą aktualnych badań.
Zwiększanie dostępu do badań nad zdrowiem
Unia Europejska (UE) wspiera badania nad zdrowiem oraz usługami związanymi z opieką zdrowotną poprzez cykl programów ramowych (PR). Celem projektu CORDIS jest ułatwienie dostępu do sponsorowanych przez UE badań poprzez ogólnodostępną witrynę internetową.

Finansowany ze środków UE projekt "Opracowanie mapy prowadzonych w Europie badań nad zdrowiem" (HR4E) miał na celu zgromadzenie wyników projektów UE w ramach próby umożliwienia dostępu do nich. Przeanalizowano tysiące projektów europejskich związanych ze zdrowiem oraz służbą zdrowia przeprowadzonych w ramach 5 i 6 PR. Zostały one skategoryzowane na podstawie różnych tematów oraz wydobyto z nich główne odkrycia.

Po przeprowadzeniu badań na podstawie kwestionariuszy, naukowcy uczestniczący w projekcie wywnioskowali, że dostęp do danych oraz sposób zarządzania nimi po zakończeniu projektów badawczych są niezwykle ważne. Ponadto, informacje dotyczące projektu CORDIS nie były długimi raportami wygenerowanymi na podstawie projektów UE i uznano je za niewystarczające do odpowiedniego rozpowszechnienia wyników badań.

Uczestnicy projektu HR4E uznali, że należałoby zrewidować aktualny system zarządzania projektami UE na platformie CORDIS. Zasugerowano, żeby większy nacisk położyć na wyniki badań i osiągnięcia związane z projektami niż na początkowe cele.

W wynikach projektu HR4E wskazano niedostatki aktualnie dostępne platformy informacyjnej dotyczącej badań prowadzonych w UE. Usprawnienie tej platformy za pomocą nowych zasobów umożliwi dostęp do badań finansowanych ze środków UE. Przyniesie to korzyści na szczeblu krajowym i regionalnym, wywierając znaczący wpływ na podejmowanie w Europie decyzji dotyczących zdrowia.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę