Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CELPACT — Wynik w skrócie

Project ID: 31038
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Niemcy

Stworzenie lepszych płyt wielowarstwowych do produkcji samolotów

Opracowano nowe materiały i technologie do przyszłych zastosowań w konstrukcjach samolotowych. Może to pomóc w zapewnieniu bezpieczniejszego, czystszego i cichszego transportu powietrznego.
Stworzenie lepszych płyt wielowarstwowych do produkcji samolotów
Obecnie, lotki skrzydeł oraz schowki bagażowe w samolotach są wykonywane z płyt o budowie wielowarstwowej. Składają się one z dwóch cienkich warstw zewnętrznych, pomiędzy którymi znajduje się gruby, lecz lekki rdzeń. Ogólnie warstwy zewnętrzne są wykonane z kompozytów z włókna węglowego, natomiast jako rdzeń stosowane są pianki polimerowe lub aramidy o strukturze plastra miodu. Warstwy zewnętrzne i rdzenie w przypadku ważniejsze komponentów, które mają pochłaniać większą ilość energii, mogą być wykonane z aluminium.

Jednak we wszystkich przypadkach podstawowymi cechami rdzenia są lekkość oraz niskie koszty, zapewniające jednak sztywność wystarczającą do utrzymania odległości pomiędzy powłokami zewnętrznymi, które przenoszą obciążenie. Im więcej waży samolot, tym więcej zużywa paliwa, zatem obniżenie wagi jest istotne. Obniżenie wagi poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów o wysokim stosunku wytrzymałości do masy było obiektem zainteresowania finansowanego ze środków UE projektu "Struktury komórkowe odporne na uderzenia" (Celpact).

W ramach tego projektu pracowano nad stworzeniem nowych rdzeni o niewielkiej masie oraz lepszych właściwościach, wykonanych z kompozytów oraz metali. Badano również techniki produkcji nowej generacji zarówno w przypadku materiałów i struktur komórkowych z kompozytów hybrydowych, jak i z metali.

Na przykład, w ramach projektu opracowano struktury rdzeniowe z wykorzystaniem rewolucyjnej techniki znanej jako selektywne topienie laserowe. W tej metodzie używa się lasera do topienia cząstek proszkowych w celu uformowania litego materiału z superstopów stali nierdzewnej, tytanu oraz niklu. Tę technikę można stosować przy produkcji rdzeni o skomplikowanej konstrukcji, których produkcja była wcześniej wyjątkowo trudna.

Nowe materiały warstwowe umożliwią produkcję lżejszych części samolotowych na potrzeby konstrukcji poddawanych obciążeniom, takich jak kadłuby samolotów oraz powierzchnie skrzydeł. Takie obniżenie masy może się przełożyć zarówno na zmniejszenie zużycia paliwa, jak i emisji węgla w przeciętnym, 30-letnim cyklu eksploatacji samolotu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę