Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

OFIENGINE — Wynik w skrócie

Project ID: 31092
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Hiszpania

Na horyzoncie zmiany w technologii silników okrętowych

Dwucylindrowy silnik Diesla jest ciągle najlepszym rozwiązaniem w przypadku transportu morskiego, jednak jego kluczowe komponenty można by nieco udoskonalić. Można to zrobić w sposób ekonomiczny i niezawodny, pokrywając je zaawansowanymi powłokami funkcjonalnymi.
Na horyzoncie zmiany w technologii silników okrętowych
Chociaż dwusuwowe silniki Diesla z cylindrami o dużej średnicy uważane są powszechnie za najbardziej ekonomiczne, niezawodne i trwałe silniki do jednostek floty transportu morskiego, istnieje jeszcze wiele możliwości ich usprawnienia. Sprawdza się to szczególnie w przypadku konserwacji i niezawodności pewnych komponentów, takich jak układ wydechowy, pokrywa cylindra, denko tłoka, trzpienie i łożyska.

Jednym z praktycznych i niedrogich sposobów na usprawnienie pracy tych części jest pokrycie ich zaawansowanymi powłokami funkcjonalnymi i tym właśnie zajęto się w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Opracowanie nowego sprzętu do natryskiwania termicznego oraz technologii produkcji komponentów silników do jednostek transportu morskiego" (Ofiengine). W projekcie Ofiengine skoncentrowano się na kilku kluczowych komponentach, a mianowicie na trzonach zaworów, denkach tłoków oraz pokrywach cylindrów.

W ostatnich latach gwałtowny rozwój branży nowych materiałów doprowadził do opracowania nowatorskich, obiecujących systemów powlekania. Oprócz samych materiałów do powlekania, kluczowe znaczenie dla zapewnienia najwyższej trwałości omawianych komponentów ma dobór optymalnej metody natryskiwania.

Po przeprowadzeniu wszechstronnego testu przesiewowego w kwestii przetwarzania materiałów karbidowych tak, aby spełniały wymogi branżowe, zespół projektu Ofiengine opracował i zweryfikował prototyp nowego pistoletu OFI umożliwiający wysokiej jakości powlekanie cermetalowe. Ponadto na potrzeby nowego systemu zaprojektowano lub przeprojektowano główny kontroler, moduł chłodzący, przewody gazowe oraz podajnik proszkowy.

Po dalszej optymalizacji prototypowy pistolet został wyprodukowany i poddany weryfikacji. Wytworzono i pokryto powłoką trzy różne elementy demonstracyjne: denko tłoka, trzpień tłoka oraz trzon zaworu. Tylko w przypadku jednego z tych elementów osiągnięto jakość wystarczającą, aby wysłać go do użytkownika końcowego.

Na projekt Ofiengine złożyły się również cztery elementy związane z modelowaniem, z których każdy dotyczył jednego z podprocesów systemu: tworzenie plazmy, zapłon oraz rozszerzanie płomienia w tulei i w otaczającym powietrzu.

Oprogramowanie kontrolne systemu zostało opracowane tak, aby było przyjazne dla użytkownika i umożliwiało stosowanie różnych poziomów dostępu, a także określanie rożnych nastaw i parametrów. Konstrukcja pistoletu jest tak elastyczna, że można ją dostosować do użytku z innymi materiałami do powlekania.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę