Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

APOLLON-B — Wynik w skrócie

Project ID: 33228
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Grecja

"Czysta" energia jeszcze bardziej atrakcyjna

Dzięki finansowanej ze środków UE inicjatywie wzrosła wydajność produkcji ogniw paliwowych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Wyniki projektu pozwolą europejskiemu przemysłowi na uzyskanie istotnej przewagi na globalnym rynku energetycznym w dziedzinie takich właśnie form energii.
"Czysta" energia jeszcze bardziej atrakcyjna
Ogniwa paliwowe są czystą odnawialną formą energii — wykorzystuje się je właściwie wszędzie, w szpitalach, fabrykach, a nawet autobusach i samochodach. Ogniwa paliwowe z polimerową membraną elektrolityczną to w gruncie rzeczy baterie wytwarzające energię, często na bazie magazynowanego paliwa wodorowego i tlenu pochodzącego z powietrza. Są one wydajną i "czystą" formą energii, a zapotrzebowanie na nie, związane z nowymi technologiami, rośnie w bardzo szybkim tempie.

Konwencjonalne ogniwa paliwowe z polimerową membraną elektrolityczną funkcjonują zazwyczaj w stosunkowo niskich temperaturach, a do działania potrzebują platyny, czyli metalu szlachetnego, który jest zarówno drogi, jak i podatny na zatrucie tlenkiem węgla.

Projekt "Elektrolity polimerowe i elektrokatalizatory z metali nieszlachetnych a ogniwa paliwowe z polimerową membraną elektrolityczną działające w wyższej temperaturze" (Apollon-B) został opracowany pod kątem wytworzenia materiałów pozwalających na działanie ogniw paliwowych z polimerową membraną elektrolityczną w wyższej temperaturze oraz ograniczenia bądź zrezygnowania ze stosowania platyny.

Badaczom udało się wytworzyć nanostrukturalne stopy na bazie platyny, czyli metale, w których skład wchodzi platyna oraz jakiś inny pierwiastek. Dzięki zastosowaniu tych materiałów obniżono wymaganą zawartość kosztownej platyny, a przy okazji okazały się one również pięć razy bardziej aktywne od konwencjonalnych elektrod platynowych.

Co więcej, naukowcy przeprowadzili rozległe badania o charakterze eksperymentalnym i modelowym związane z aktywnością i kompatybilnością metali nieszlachetnych, które mogłyby umożliwić całkowitą rezygnację z platyny.

Podsumowując, naukowcy uczestniczący w projekcie Apollon-B skutecznie poradzili sobie z najbardziej problematyczną przeszkodą w dziedzinie ogniw paliwowych z polimerową membraną elektrolityczną, czyli z zależnością od platyny i naturalnymi ograniczeniami związanymi z temperaturą. Dzięki temu Europa zrobiła krok naprzód w kwestii produkcji ogniw paliwowych z polimerową membraną elektrolityczną działających w wyższej temperaturze. Biorąc pod uwagę, że te ogniwa paliwowe mają ogromy komercyjny potencjał w zakresie energetycznych zastosowań mobilnych i stacjonarnych, ten finansowany ze środków UE projekt powinien zapewnić przemysłowi europejskiemu wiodącą pozycję na lukratywnym rynku energetycznym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę