Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FCANODE — Wynik w skrócie

Project ID: 32175
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Dania

Oszczędne ogniwa paliwowe w drodze

Pojazdy przyszłości, od autobusów po okręty podwodne, będą w znacznym stopniu wykorzystywać wydajne ogniwa paliwowe. Nowe inicjatywy badawcze przyniosły rozwój potrzebnych katalizatorów anodowych do wytwarzania lepszych ogniw paliwowych.
Oszczędne ogniwa paliwowe w drodze
Ogniwa paliwowe przekształcają energię chemiczną z określonych rodzajów paliwa w elektryczność w wyniku reakcji chemicznej z użyciem utleniacza, takiego jak tlen. Proces ten zależny jest od katalizatora anodowego, który rozkłada paliwo na elektrony oraz jony i zwykle składa się z drobnego proszku platynowego, stanowiącego kosztowny metal szlachetny.

Celem finansowanego przez UE projektu "Katalizatory nieszlachetne do anod ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów" (Fcanode) było zidentyfikowanie konkurencyjnych, tanich katalizatorów anodowych ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów (PEMFC). W ramach projektu zajęto się opracowaniem nowoczesnych nanocząsteczek katalizatorowych do zastosowań w zakresie ogniw paliwowych poprzez ćwiczenia modelowania i testy laboratoryjne.

W ramach projektu Fcanode wyizolowano szereg interesujących materiałów i potencjalnych katalizatorów, które wykazywały pożądane poziomy utlenienia wodoru i tolerancji tlenku węgla, spełniając przez to założenia projektu. Przedstawiono zarys zaawansowanych standardów dla katalizatorów platynowych i utorowano drogę do produkcji wykorzystujących nowatorskie rozwiązania katalizatorów anodowych PEMFC. Dodatkowo zespół projektowy opracował opcje systemowe z niższą zawartością metalu szlachetnego, a nawet z zastosowaniem metali nieszlachetnych, umożliwiające znaczne obniżenie kosztów.

Po intensywnych testach i badaniach, uczestnicy projektu Fcanode zidentyfikowali dwa bardzo obiecujące oszczędne systemy z zerową zawartością metali szlachetnych, a także jeden ważny system o wyjątkowo wysokiej tolerancji tlenku węgla. Na chwilę obecną systemy o obniżonej zawartości metali szlachetnych okazały się bardziej realną konkurencją dla istniejącej technologii katalizatorów niż te o zerowej ich zawartości. To doprowadziło do opatentowania pięciu nowatorskich zastosowań, które zrewolucjonizują technologię ogniw paliwowych, oferując nieoceniony długofalowy wpływ na produkcję energii i środowisko.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę