Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czyste sieci dla sektora akwakultury

Akwakultura uznawana jest za zrównoważoną alternatywę dla poławiania dzikich zasobów rybnych, jednak instalacje hodowlane są często porośnięte fauną i florą morską.
Czyste sieci dla sektora akwakultury
Akwakultura to hodowla ryb i innych organizmów wodnych w kontrolowanych warunkach, jak choćby systematyczne zarybianie, karmienie i ochrona przed drapieżnikami. W związku z tym, że przeławianie wyczerpuje zasoby rybne do niebezpiecznie niskich poziomów, wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) uznała akwakulturę za opłacalną i zrównoważoną alternatywę.

"Obrastanie", rozwój fauny i flory morskiej na instalacjach podwodnych, takich jak sieci czy klatki dla ryb, stanowi jednak główne wyzwanie, z jakim zmaga się sektor akwakultury. Obrastanie może powodować zapychanie się sieci, co z kolei może prowadzić do niedoboru tlenu i podwyższonych poziomów amoniaku. Jest to szkodliwe dla rozwoju i ogólnego stanu zdrowia ryb. Ponadto obrastanie może powodować uszkodzenia zanurzonego sprzętu.

Usuwanie porostów jest obecnie bardzo drogie. Celem projektu "System oczyszczania sieci in-situ na potrzeby akwakultury" (Netwash), finansowanego ze środków szóstego programu ramowego UE (6PR), było opracowanie oszczędnego i łatwego w obsłudze sprzętu do oczyszczania sieci odpowiedniego do różnego rodzaju systemów klatkowych stosowanych komercyjnie.

Po kilku rundach projektowania i wprowadzania zmian, ostateczny system prototypowy składał się z pojazdu napędzanego pędnikiem wyposażonego w połączenie szczotek do czyszczenia sieci i urządzeń zasysających wodę w celu zbierania porostów i unoszenia ich na powierzchnię, a także w kamerę i iluminatory do prowadzenia inspekcji sieci.

Zespół projektu zajął się promowaniem technologii w sektorze akwakultury i zbadał możliwość opatentowania i skomercjalizowania urządzenia, a także as jego potencjalnego wpływu społeczno-gospodarczego. Informacje o innowacji rozpowszechniono wśród opinii publicznej poprzez szereg działań komunikacyjnych, łącznie ze stroną internetową.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę