Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SECURCRANE — Wynik w skrócie

Project ID: 31548
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Włochy

Większe zyski z użycia dźwigów

Dźwigi to podstawowy element wyposażenia współczesnego portu, jednak praca operatorów dźwigów wiąże się z ogromną presją, która wpływa na ich efektywność. Przeniesienie operatorów z kabiny do pomieszczenia do zdalnej obsługi może przyczynić się do zwiększenia ich wydajności i poprawy warunków pracy.
Większe zyski z użycia dźwigów
Biorąc pod uwagę nieustanną potrzebę podnoszenia ciężkich ładunków, dźwigi i ich operatorzy stanowią podstawowy składnik sukcesu każdego portu. W rzeczywistości dźwigi są często mniej efektywne i produktywne pod względem liczby udźwigów na godzinę, niż sądzą producenci i dyrekcja portów. Podstawowym czynnikiem niskiej efektywności jest stres i napięcie, jakich doświadczają operatorzy dźwigów z powodu intensywnych wibracji kabiny oraz nieustannej uwagi, jaką muszą poświęcać kołysaniu się ładunku.

W porozumieniu z operatorami dźwigów i władzami portowymi powstał finansowany ze środków UE "Projekt innowacyjnego systemu sterowania i kontrolowania dźwigów portowych na rzecz bezpiecznej obsługi zdalnej" (Securcrane), który skupił się nie tylko na zwiększeniu ogólnej wydajności operatorów, ale także na poprawie ich warunków pracy oraz bezpieczeństwa. W ramach projektu opracowano trójwymiarowy (3D) zdalny system obsługi dźwigu w czasie rzeczywistym, umożliwiający operatorom obsługę dźwigu spoza kabiny. Wykorzystując nowoczesne technologie sztucznej inteligencji i sztucznej wizji, ten innowacyjny system dokonuje symulacji sytuacji mającej miejsce w kabinie dźwigu, tak jakby operator się w niej znajdował.

Przyczyną, dla której system obsługi zdalnej nie został jeszcze wprowadzony do powszechnego użytku, jest brak efektywnych systemów percepcji i reagujących urządzeń zapobiegających kołysaniu. System Securcrane obejmuje moduły monitorujące i zapobiegające kołysaniu się ładunku, które pracują automatycznie, bez konieczności interwencji człowieka. Komponent monitorujący ładunek składa się z czujników, głównie kamer, umiejscowionych w kluczowych miejscach konstrukcji dźwigu, które monitorują każdy obsługiwany kontener z różnych punktów i pod wieloma kątami.

System jest kompatybilny z dźwigami różnych typów i przewyższa wydajnością dostępne na rynku alternatywy. Jednak przed całkowitą komercjalizacją systemu niezbędne są dalsze udoskonalenia. Moduł obsługi zdalnej ma również potencjalne zastosowanie w sektorach transportu, logistyki, bezpieczeństwa i obrony.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę