Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ESCAPEPROOFNET — Wynik w skrócie

Project ID: 32690
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Norwegia

Chwytanie uciekających ryb

Stosowane obecnie techniki hodowli ryb są niewystarczające dla bardziej agresywnych odmian, które potrafią niszczyć sieci i uciekać na otwarte morze, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla hodowców ryb oraz środowiska. Niezbędne są sieci nowego typu zapobiegające ucieczce.
Chwytanie uciekających ryb
Konwencjonalne techniki stosowane w akwakulturze lub hodowli ryb zostały początkowo opracowane z myślą o hodowli łososia, dlatego nie zawsze sprawdzają się w przypadku innych gatunków. Przykładowo strzępiel, morlesz czy dorsz są bardziej ciekawskie i agresywne względem sieci niż łosoś i mają tendencje do podgryzania, ssania i szarpania luźnych końców lin.

Efektem może być uszkodzenie wyposażenia gospodarstwa rybnego i ucieczka ryb na otwarte morze. Wiąże się to nie tylko ze stratami ekonomicznymi ponoszonymi przez hodowców, z których wielu prowadzi małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), ale może także stanowić zagrożenie ekologiczne i zdrowotne dla dzikich zasobów rybnych w związku z potencjalnym przenoszeniem chorób i zanieczyszczeniem genetycznym.

W ramach finansowanego przez UE projektu "Uciekinierzy z europejskiej akwakultury w opracowaniu sieci zapobiegających ucieczce przeznaczonych zwłaszcza do hodowli dorsza, strzępiela i morlesza" (Escapeproofnet) zaprojektowano system sieci zagrody morskiej, przede wszystkim z myślą o tych bardziej agresywnych gatunkach hodowlanych. Stworzona w ten sposób sieć jest wykonana z ekonomicznego i mocnego włókna poliolefinowego (rodzaj polimeru) o właściwościach przeciwporostowych i uniemożliwiających przegryzienie. Projekt zaadaptował także istniejące techniki produkcji sieci, aby uzyskać jak najlepszą konfigurację, wytrzymałość i trwałość nowego materiału.

Przetestowano różne sploty, wystawiając sieci na bezpośrednie działanie gatunków docelowych, aby zidentyfikować optymalną technikę tkacką. Dodatkowo w ramach projektu Escapeproofnet opracowano zintegrowaną metodologię na rzecz pojedynczego systemu sieci, który zmniejsza liczbę ucieczek dużych grup ryb o 50% w porównaniu z klatkami konwencjonalnymi.

Z powodu nieuniknionych opóźnień nie udało się skonstruować i ocenić prototypu naturalnej wielkości. W związku z tym walidację przeprowadzono na pomniejszonych próbkach obramowanej sieci, które przymocowano stosowanych obecnie klatek i oceniono pod kątem odporności na gryzienie i osadzanie się porostów.

Obiecujące odkrycia i najlepsze praktyki dotyczące konserwacji sieci w ramach projektu Escapeproofnet rozpowszechniono wśród MŚP i zainteresowanych stron.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę