Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Potęga nieograniczonych możliwości

Badacze z krajów UE opracowali nowe materiały i procesy pozwalające zwiększyć wydajność i obniżyć koszty produkcji elementów do budowy samolotów. Efekty ich pracy da się zastosować nie tylko w supernowoczesnych jednostkach powietrznych, ale także pojazdach naziemnych i jednostkach pływających.
Potęga nieograniczonych możliwości
Tworzywa kompozytowe to związki co najmniej dwóch różnych pod względem chemicznym materiałów, posiadające cechy każdego z nich – powstały produkt to coś więcej niż tylko suma składowych. Zazwyczaj jeden z materiałów jest plastyczny, a drugi bardzo wytrzymały. Materiały kompozytowe cechuje wyjątkowy stosunek wagi do odporności w porównaniu z metalami, dzięki czemu stosuje się je powszechnie do produkcji elementów konstrukcyjnych samolotów.

Obecnie, materiały kompozytowe dla przemysłu aeronautycznego wykorzystują formy z domieszaną fabrycznie żywicą syntetyczną (materiały impregnowane lub półfabrykaty laminatu zbrojnego) lub metodę dodawania żywicy do tkanin suchych (formowanie Liquid Composite Moulding – LCM).

Kompozytowe półfabrykaty laminatu zbrojnego wykazują nadzwyczajne właściwości mechaniczne, jednak są niezbyt plastyczne, a do tego drogie i nietrwałe. Technologie LCM są w stanie pokonać wiele z tych ograniczeń, często jednak kosztem właściwości mechanicznych.

Projekt "Postępy w zakresie materiałów, procesu i oprogramowania CAE na rzecz produkcji impregnowanych, wstępnie formowanych kompozytów węglowego włókna spoiwowego" (Precarbi) został stworzony z myślą o opracowywaniu nowych materiałów oraz technologii do produkcji materiałów kompozytowych dzięki połączeniu metod impregnacji i LCM.

W tym celu badacze opracowali impregnowane włókna węglowe z polimerową przędzą do wykorzystania w metodzie LCM. Przędze spoiwowe, które zwiększają właściwości mechaniczne, cechuje nieograniczona żywotność. Wykorzystanie narzędzi do modelowania i optymalizacji opracowanych specjalnie dla sponsorowanego przez UE projektu Precarbi ma zaowocować oszczędnością kosztów dzięki bardziej inteligentnym projektom i krótszemu czasowi wprowadzania na rynek (prawidłowo za pierwszym razem) wynikającym z niższych kosztów produkcji. Wdrożenie wyników badań przez partnerów z branży pomoże jeszcze lepiej dostosować procesy modelowania i produkcji.

Nowe technologie i materiały kompozytowe z impregnowanymi przędzami węglowymi opracowane przez badaczy gwarantują ponadto doskonałą jakość i wydajność w najnowocześniejszych zastosowaniach. Są to m.in. kosmonautyka, przemysł samochodowy oraz przemysł morski. Dlatego też dzięki nowatorskim rozwiązaniom powstałym w ramach projektu Precarbi pojazdy powietrzne, lądowe i morskie przyszłości będą mogły przewozić więcej i kosztować mniej, zapewniając przy tym niższy współczynnik emisji szkodliwych substancji i lepsze spalanie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę