Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CARCIM — Wynik w skrócie

Project ID: 31462
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niemcy

Dwuskładnikowy termoplastyczny wtrysk ceramiczny na rzecz ulepszonych podzespołów samochodowych

Technologia dwuskładnikowego termoplastycznego wtrysku ceramicznego (2C-CIM) jest używana do produkcji wielofunkcyjnych komponentów ceramicznych. Zastosowanie technologii 2C-CIM w produkcji złożonych podzespołów ceramicznych o rozbudowanych własnościach strukturalnych i funkcjonalnych mogłoby rozbudzić przemysł motoryzacyjny i kolejowy.
Dwuskładnikowy termoplastyczny wtrysk ceramiczny na rzecz ulepszonych podzespołów samochodowych
Projekt Carcim został stworzony w celu opracowania i przetestowania prototypów wyprodukowanych w technologii 2C-CIM, aby zademonstrować możliwości taniego sposobu tworzenia złożonych podzespołów ceramicznych na dużą skalę. W ramach finansowanego ze środków UE projektu badacze wykorzystali cztery scenariusze w celu oceny różnych kombinacji elementów ceramicznych i wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów. Wybrali świecę żarową łączącą w sobie przewodnictwo elektryczne i izolację, koło zębate o wysokiej twardości i wytrzymałości, gniazdo zaworu o wysokiej wytrzymałości i odporności na zużycie oraz klocki hamulcowe stanowiące połączenie odpowiedniej siły tarcia, wytrzymałości oraz przewodnictwa ciepła.

Podczas badań i testów analizowano także niedestrukcyjne metody oceny stosowane w procesie produkcji w celu zaoszczędzenia czasu i kosztów związanych z odkrywaniem defektów po jego zakończeniu.

Partnerzy współpracujący przy projekcie dostarczyli cztery podzespoły wskazane w scenariuszach oraz scharakteryzowali ich funkcjonalność i wydajność. Uzyskane wyniki pozwoliły wskazać kilka istotnych wymagań niezbędnych do pomyślnej produkcji dwuskładnikowych części ceramicznych. Ponadto projekt Carcim wykazał możliwość wykorzystania technologii 2C-CIM do produkcji złożonych kształtów ceramicznych o nowych właściwościach. Uzyskane wyniki mogą umożliwić tanią produkcję podzespołów ceramicznych na dużą skalę dla przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego, a ponadto otworzyć drogę do nowych zastosowań w przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę