Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Analiza europejskich zwyczajów związanych z jedzeniem poza domem

Jedzenie poza domem staje się codziennym zwyczajem w Europie. Naukowcy zbadali, dlaczego Europejczycy jedzą poza domem oraz jaki jest charakter ich diety.
Analiza europejskich zwyczajów związanych z jedzeniem poza domem
Współczesny styl życia wymusza częstsze spożywanie posiłków poza domem i jest często związany z nierozsądnymi wyborami żywieniowymi oraz z zachwianiem równowagi pomiędzy spożywanymi składnikami odżywczymi. Niezdrowa dieta jest jedną z przyczyn coraz powszechniejszego występowania chorób związanych z odżywianiem, takich jak otyłość czy cukrzyca. Jedzenie poza domem jest szczególnie popularne wśród nastolatków, którym należy udzielić wskazówek na temat przestrzegania zdrowej diety. Niestety, dostępne dane dotyczące tego, jak często Europejczycy jadają poza domem i czym kierują się w swoich wyborach żywieniowych, są dość ograniczone.Głównym celem finansowanego ze środków UE projektu "Jedzenie poza domem: Zwyczaje, czynniki warunkujące oraz zalecenia dla konsumentów i europejskiego sektora gastronomicznego" (Hector) został opracowany w celu zbadania zwyczajów gastronomicznych wśród populacji europejskich. Przeanalizowano rozmaite aspekty jedzenia poza domem, takie jak preferowany styl życia, charakterystyczne cechy społeczno-demograficzne oraz rodzaje spożywanej żywności. W ramach projektu opracowano model ramowy pozwalający na monitorowanie i ocenę wyborów żywieniowych w 15 krajach europejskich w oparciu o badania indywidualnych nawyków żywieniowych (INS) oraz badania budżetów gospodarstw domowych (HBS). W celu zrozumienia zaobserwowanych w Europie zachowań gastronomicznych oraz promocji zdrowych alternatyw żywieniowych powołano aktywną grupę wykwalifikowanych dietetyków.

Pracujący nad projektem specjaliści stworzyli pierwszą centralną bazę danych poświęconą zwyczajom spożywania żywności poza domem w wielu europejskich krajach. Dzięki analizie danych baza ta dostarczyła idealnego narzędzia do oceny zwyczajów gastronomicznych i pomogła badaczom w zbieraniu informacji wśród wielu europejskich populacji.

Ponadto partnerzy projektu opracowali narzędzia pomocne w promowaniu wiedzy na temat zdrowego żywienia i informowaniu sektora gastronomicznego o sposobach na podniesienie jakości produkowanego jedzenia.

Podsumowując, projekt Hector był jedyną w swoim rodzaju próbą zjednoczenia naukowej społeczności, stowarzyszeń konsumenckich i przedsiębiorstw z branży gastronomicznej w celu zrozumienia charakterystycznych cech i czynników warunkujących europejskie zwyczaje związane z jedzeniem poza domem. Wyniki badań powinny odegrać ważną rolę w poprawie jakości i bezpieczeństwa żywności spożywanej poza domem.

Powiązane informacje

Tematy

Food
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę