Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

COINS — Wynik w skrócie

Project ID: 30825
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE

Budowanie na wytrzymałości metalu

Zastosowanie nowych technologii obróbki metalu w projektowaniu innowacji w sektorze kosmicznym pozwala ograniczyć masę i koszty. Właściwości, które niegdyś przemawiały za nowszymi materiałami, mogą ponownie nadać atrakcyjności metalowym elementom.
Budowanie na wytrzymałości metalu
Udowodniono w ostatnim czasie, że zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem (FSW), czyli metoda wytwarzania struktur metalicznych, znacząco ogranicza zarówno masę, jak i koszty wytwarzania gotowych produktów w porównaniu ze standardowymi technikami obróbki metali. Tym samym części metalowe mogą ponownie przystąpić do rywalizacji z kompozytami z włókiem węglowych, w szczególności w przemyśle lotniczym i kosmicznym.

W rzeczywistości technologia FSW będzie stosowana w produkcji samolotów Airbus, a główni producenci samolotów w Europie wspierają rozwój technologii FSW w innych zastosowaniach. Projekt pod nazwą "Efektywna kosztowo, integralna struktura metaliczna" (COINS) miał na celu unowocześnienie technologii FSW oraz zapewnienie innowacji w dziedzinie projektowania.

Zespół badawczy projektu COINS składał się z 15 partnerów ze świata nauki, organizacji badawczych, przemysłu oraz użytkowników końcowych. Efektem współpracy było opracowanie podręcznika projektowego z danymi obejmującymi wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wyników projektu. Zespół osiągnął znaczące postępy w odniesieniu do procesu FSW, ograniczając ryzyko dzięki wyższej gotowości technicznej.

Ponadto zespół COINS opublikował i zaprezentował 17 prac oraz zorganizował warsztaty poświęcone postępom w zakresie technologii FSW. Co więcej magazyn Journal of Aerospace Engineering postanowił poświęcić wydanie specjalne w całości projektowi COINS.

Projekt COINS potwierdził możliwość zastosowania technologii FSW w produkcji metalowych części w branży lotniczej, czyniąc z niej efektywne kosztowo rozwiązanie w obszarach zastosowania elementów metalowych oraz zwiększając jej konkurencyjność w zestawieniu z kompozytami węglowymi. Dzięki temu przemysł produkcji metalu otrzymał istotny impuls rozwojowy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę