Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SPENS — Wynik w skrócie

Project ID: 31467
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Słowenia

Bezpieczniejsze drogi dla kierowców z Europy Wschodniej

Bezpieczeństwo drogowe jest kwestią priorytetową bez względu na to, czy jedziemy francuską autostradą, włoską drogą lokalną czy innymi trasami europejskimi. Opracowano nowe wytyczne dostosowane do sytuacji w Europie Wschodniej, mające na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego w regionie.
Bezpieczniejsze drogi dla kierowców z Europy Wschodniej
Infrastruktura drogowa w wielu państwach członkowskich wymaga modernizacji. Ze względu na ograniczone środki publiczne, konieczne jest znalezienie efektywnych kosztowo rozwiązań. Coraz ważniejsze są również ograniczenia środowiskowe.

W projekcie "Ekologiczne nawierzchnie dla nowych europejskich państw członkowskich" (SPENS) wzięli udział specjaliści drogownictwa, aby podnieść jakość wschodnioeuropejskiej sieci dróg do standardów europejskich. Badanie było finansowane ze środków UE.

Znaczna część prac polegała na projektowaniu i testowaniu nowych mieszanek asfaltowych. Dzięki wykorzystaniu dostępnych na miejscu surowców udało się zmniejszyć koszty produkcji, a użycie materiałów pochodzących z recyklingu pozwoliło ograniczyć wpływ na środowisko. Po wstępnych analizach laboratoryjnych wybrano kilka próbek do testowania w terenie. Badacze gromadzili dane dotyczące zużycia i uszkodzeń wywołanych ruchem pojazdów oraz potencjalnego ograniczenia poziomu hałasu.

Dzięki współpracy z innymi projektami badawczo-rozwojowymi możliwa była wymiana informacji z zainteresowanymi stronami, na przykład z firmami budowlanymi i operatorami autostrad. Po uzgodnieniu zbioru zaleceń uczestnicy projektu SPENS przygotowali materiały informacyjne w różnych językach. Materiały udostępniane były w broszurze i na stronie internetowej.

Wschodnioeuropejscy kierowcy mogą poczuć się bezpieczniej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę