Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DESIDER — Wynik w skrócie

Project ID: 502842
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Niemcy

Większa swoboda ruchu w kabinie

Wszyscy pasażerowie zapinają pasy po ostrzeżeniu kapitana o występujących turbulencjach. Turbulentny przepływ powietrza jest z natury burzliwy, wywoływany wirowaniem powietrza, i powoduje nieuwarstwiony przepływ strumieni powietrza.
Większa swoboda ruchu w kabinie
Oprócz naturalnego występowania w powietrzu wokół samolotu, przepływ turbulentny występuje na obrysie skrzydeł samolotu i może powodować, między innymi, utratę noszenia, wysoki opór oraz większy hałas.

Projekt "Niezależna symulacja wirów na rzecz aerodynamiki przemysłowej" (Desider) miał na celu opracowanie metod symulacji dla przemysłu lotniczego, które zwiększałyby przewidywalność skomplikowanych turbulentnych przepływów powietrza. Modele predykcyjne można następnie zastosować w badaniach i rozwoju konstrukcji, które minimalizują turbulentny przepływ powietrza.

W szczególności naukowcy dążyli do minimalizacji słabości wewnętrznych w istniejących podejściach do turbulencji, w tym niezależnej symulacji wirów (DES), hybryd symulacji wielkich wirów z równaniem Naviera-Stokesa i uśrednieniem Reynoldsa (RANS-LES) oraz modelowaniu adaptacyjnym do skali (SAS).

W projekcie Desider wykorzystano zaawansowane techniki modelowania liczbowego oparte na podejściu DES do niestabilnych przepływów powietrza oraz osiągnięto wyniki porównywalne z LES przy użyciu tańszych zasobów obliczeniowych. Ponadto badacze przedstawili znaczenie hybrydowego podejścia RANS-LES w przewidywaniu wewnętrznie turbulentnych przepływów powietrza w określonych przemysłowych przypadkach przepływu, takich jak przebudzenie i szturchanie.

Co więcej, bazując na wielodyscyplinarnym doświadczeniu człoków konsorcjum, badacze zademonstrowali znaczenie hybrydowego podejścia RANS-LES w innych obszarach, w tym redukcji hałasu, redukcji masy, analizy niestabilnych obciążeń i zmęczenia, a także kwestii bezpieczeństwa. Wreszcie projekt Desider przyczynił się do wzmocnienia współpracy i rozpowszechniania informacji wśród innych branż przemysłowych, w tym związanych z wytwarzaniem szkieletów, śmigłowców, silników turboodrzutowych i środków transportu naziemnego.

Podsumowując, finansowanie zapewnione zespołowi badawczemu projektu Desider pomogło zwiększyć dokładność przewidywań metod hybrydowych RANS-LES w zastosowaniach obliczeniowych dynamiki płynów, a w przyszłości powinno pomóc europejskiej branży lotniczej objąć pozycję lidera w zakresie projektowania i wytwarzania pod kątem ograniczenia turbulencji, hałasu i masy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę