Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Digitalizacja komunikacji lotniczej

Cyfrowe łącza będą stanowiły podstawę nowej generacji systemów komunikacji lotniczej, zwiększając przepustowość, wydajność, bezpieczeństwo i komfort lotnictwa cywilnego. W ramach finansowanej przez UE inicjatywy zbadano potencjał technologii cyfrowej.
Digitalizacja komunikacji lotniczej
Projekt "Zaawansowane technologie na rzecz tworzenia sieci w zastosowaniach lotniczych" (Atenaa) koncentrował się na możliwej roli samolotów pasażerskich jako węzłów cyfrowej sieci komunikacyjnej ad hoc, składającej się z ruchomych platform (samolotów i satelitów), struktur naziemnych i powiązanych użytkowników.

Mając to na uwadze, naukowcy zbadali protokoły ruchomej sieci ad hoc zdatne do wykorzystania w lotnictwie. Ocenili także technologie sprzętowe w zakresie wykorzystania pasma Ka częstotliwości stosowanych w komunikacji satelitarnej. Wreszcie zbadali potencjalne użycie technologii bezprzewodowej lub optyki wolnej przestrzeni (FSO) w komunikacji i dystrybucji danych w samolotach i między nimi, umożliwiających transmisję sygnałów z bardzo dużą prędkością bez konieczności pozyskania licencji rządowej.

Badania wskazują, że rozwój protokołów ruchomej sieci ad hoc w zastosowaniach lotniczych jest nadal w powijakach, pomimo potencjalnie ogromnych korzyści. Jednakże można by je na początek wykorzystać w samolotach w odległych korytarzach oceanicznych.

W ramach projektu Atenaa ustalono, że możliwe jest stworzenie docelowych łączy satelitarnych na paśmie Ka. Ponadto możliwe jest ustanowienie bezprzewodowych łączy optycznych między ruchomymi platformami oddalonymi od siebie o 200-400 km (np. samoloty w locie), podobnie jak bezprzewodowych łączy kabinowych, które można zastosować do usprawnienia obsługi pasażerskiej i komunikacji między członkami załogi.

Podsumowując, technologia opracowana i przetestowana w ramach projektu Atenaa przybliżyła natychmiastowe zastosowanie łączy komunikacyjnych FSO w ruchomych platformach lotniczych, wzbudzając ogromne zainteresowanie w branży lotniczej. Przyszłe badania powinny promować sieci ad hoc jako sposób przeniesienia lotniczych systemów komunikacyjnych do ery cyfrowej, a tym samym jeszcze bardziej zwiększyć ich wydajność i bezpieczeństwo.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę