Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

TOSSIE — Wynik w skrócie

Project ID: 22944
Źródło dofinansowania: FP6-FOOD
Kraj: Polska

Słodka równowaga dla europejskiego przemysłu cukrowego

Cukier jest nie tylko substancją słodzącą – jego produkty uboczne są wykorzystywane na wiele sposobów, począwszy od produkcji pasz dla zwierząt, na odnawialnych paliwach skończywszy. Producenci i naukowcy spotkali się niedawno, aby dyskutować o tym, w jaki sposób można najlepiej wykorzystać ten cenny towar.
Słodka równowaga dla europejskiego przemysłu cukrowego
Cukier jest produkowany z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego. Warunki uprawne w Europie sprzyjają uprawie buraka cukrowego, ale nie trzciny cukrowej. Aby pozostać konkurencyjna na rynku światowym, Europa musi produkować cukier w sposób jak najbardziej zrównoważony pod względem środowiskowym i społecznym.

Przedstawiciele branż przemysłowych i uniwersytetów połączyli siły w ramach projektu "W stronę zrównoważonego przemysłu cukrowego w Europie" (Tossie) mającego na celu zainicjowanie konstruktywnego dialogu na ten temat. Środki otrzymane z UE zostały wykorzystane do zorganizowania trzech tematycznych warsztatów w całej Europie, na które zaproszono wszystkie zainteresowane strony.

Dyskusje przy okrągłym stole z prostej wymiany informacji podczas pierwszego warsztatu przekształciły się w trakcie drugiego i trzeciego spotkania w dogłębne analizy konkretnych zagadnień. W spotkaniach wzięło udział wiele osób – nie tylko przedstawicieli państw członkowskich UE, ale także państw kandydujących oraz państw trzecich.

Technologia opracowana w trakcie niedawnych badań i w ramach projektów rozwoju technologii (RTD) może przyczynić się i przyczynia się do zmniejszenia wpływu na środowisko i obniżenia kosztów produkcji cukru, równocześnie zwiększając bezpieczeństwo produktu. Aspekty technologiczne, jak i kwestie związane z zarządzaniem powinny nieodmiennie zajmować pierwsze miejsce na liście priorytetów siódmego programu ramowego (7PR).

Konieczne jest również dokładne przebadanie całego łańcucha wartości. Dopiero wówczas zapewni się pełne wykorzystanie surowców, takie jak przetwarzanie produktów ubocznych w paliwa odnawialne, co pozwoli na realizację celów związanych ze zmianami klimatycznymi w Europie.

Sieć stworzona podczas warsztatów Tossie będzie nadal odgrywała kluczową rolę w miarę jak Europa przystąpi do oceny i reorganizacji swojego przemysłu cukrowego.

Powiązane informacje

Tematy

Food
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę