Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Kamieniołomy o mniejszym wpływie na środowisko

Wiercenie wgłębne (DTH) to metoda polegająca na odwiercie z zastosowaniem młota udarowego, który rozbija skałę poprzez wielokrotne uderzenia. Europejscy badacze udoskonalili konstrukcję i wydajność wodnych odwiertów DTH, prowadząc do ograniczenia zużycia energii podczas procesu.
Kamieniołomy o mniejszym wpływie na środowisko
Projekt "Nowe systemy wiertnicze na rzecz oszczędnego wydobycia 30 milionów ton kamienia ozdobnego w Europie z mniejszym oddziaływaniem na środowisko" (Stream) został uruchomiony w celu opracowania nowego wodnego młota DTH o niewielkich wymiarach do użytku w kopalniach i kamieniołomach.

W szczególności badacze mieli na celu opracowanie powłoki diamentopodobnej (DLC), zarówno opłacalnej, jak i odpornej na zużycie i wodę, w procesie produkcji z zastosowaniem techniki chemicznego osadzania z fazy gazowej ze wspomaganiem plazmowym (PACVD).

We wstępnych badaniach pilotażowych badacze pokazali, że powłoka DLC bardzo dobrze przylega do powierzchni ślizgowych tłoka/cylindra wiertła udarowego. Ponadto odkryli, że powłoka była odporna na korozję i zużycie, oraz ograniczała tarcie między częściami urządzenia.

Mniejsze tarcie wiele oznacza dla urządzeń ruchomych – w przypadku wiertła udarowego wiertło może poruszać się szybciej w górę i w dół, przez co też szybciej wykonuje pracę, ograniczając zużycie urządzenia. Łączenie powoduje to oszczędność kosztów związanych z czasem, naprawami i zużyciem energii.

Następnie, po sukcesie modelu laboratoryjnego, badacze zwiększyli skalę produkcji do rozmiarów przemysłowych DLC, pomimo iż nie zostało to uwzględnione w pierwotnym wniosku o dotację. Zoptymalizowali proces PACVD oraz zaprojektowali i wyprodukowali dwa pokazowe młoty wiertnicze DTH o różnej średnicy przeznaczone do testów terenowych.

Testy na różnych rodzajach kamienia, wiercenie pod różnymi kątami oraz w różnych warunkach pokazały skuteczność procesu i produktu. Niski współczynnik tarcia pozwolił przedłużyć żywotność sprzętu wiertniczego oraz ograniczyć zużycie energii. Ponadto ogólna wydajność była często wyższa niż w przypadku konwencjonalnych wierteł i metod wiertniczych.

Podsumowując, projekt Stream wniósł nową wiedzę i technologię do dziedziny kopalnictwa. Ponadto rozwinięte technologie są szczególnie trafne do zastosowań inżynierii cywilnej, takich jak drążenie tuneli, będące istotnym obszarem, biorąc pod uwagę górzyste tereny Europy, przez które przebiegać muszą nowe drogi. Wreszcie projekt przyczynił się do zrównoważonego rozwoju poprzez opracowanie procesu wiercenia z niskim tarciem o obniżonym zużyciu energii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę