Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SE-POWERFOIL — Wynik w skrócie

Project ID: 38885
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niderlandy

Lepsze ogniwa słoneczne do gromadzenia energii słonecznej

Ogniwa fotowoltaiczne (PV), które przekształcają energię słoneczną w elektryczność, stają się coraz powszechniejsze w Europie. Realizacja finansowanej ze środków UE inicjatywy poskutkowała zwiększeniem wydajności i ograniczeniem kosztów produkcyjnych związanych z ogniwami PV, obiecując zwiększenie konkurencyjności oraz szersze zastosowanie.
Lepsze ogniwa słoneczne do gromadzenia energii słonecznej
Wykorzystanie odnawialnych form energii w komercyjnie właściwy sposób stało się istotnym celem na rzecz ograniczenia zależności od coraz mniejszej podaży ropy, wnosząc jednocześnie korzyści gospodarcze i środowiskowe.

Ogniwa fotowoltaiczne stosowane są w kalkulatorach, zegarkach oraz wielu innych urządzeniach codziennego użytku. Gdy połączy się około 40 ogniw PV w moduły, a moduły zostaną ustawione w szeregach, panele słoneczne często widywane na dachach oraz w parkach fotowoltaicznych w Europie można zastosować do zasilania domów lub dużych zakładów przemysłowych i użyteczności publicznej.

Projekt o nazwie "Technologia wytwarzania typu "roll-to-roll" na rzecz wysokowydajnych wielozłączowych modułów fotowoltaicznych z elastycznych warstw silikonowych" (SE-Powerfoil) miał na celu opracowanie wysoce wydajnych modułów PV nowej generacji o znacznie dłuższej żywotności eksploatacyjnej oraz niższych kosztach produkcyjnych w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

W szczególności badacze opracowali elastyczne moduły fotowoltaiczne z cienkiej warstwy silikonowej, wytwarzane w procesie roll-to-roll na metalowej folii. Zastosowali innowacyjną procedurę projektowania w celu wyprodukowania i przeanalizowania poszczególnych ogniw, a nie całych modułów, osiągając wydajność rzędu 11%.

Ponadto poddali analizie technikę cieplnego chemicznego osadzania z fazy gazowej (HWCVD) w celu osadzenia warstwy pochłaniającej na ogniwach słonecznych i wyprodukowania elastycznych modułów PV, stanowiących ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla modułów PV z warstwą sztywną. Technologie szybkiego osadzania, takie jak HWCVD, zostały uznane za krytyczne dla taniego zastosowania oraz przydatności do masowej produkcji. Co więcej badacze zaprezentowali większą wydajność oraz stabilność modułów elastycznych bez wpływu na jakość.

Podsumowując, w ramach projektu SE-Powerfoil opracowano wysoce wydajne, cienkowarstwowe, elastyczne moduły fotowoltaiczne, charakteryzujące się większą trwałością oraz niższymi kosztami produkcji. Wyniki powinny wzmocnić europejską konkurencyjność na rynku PV, a także umożliwić szersze zastosowanie ogniw fotowoltaicznych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę