Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wykrywanie defektów w łopatach turbin wiatrowych

Globalny nacisk na rozwój źródeł energii alternatywnej i odnawialnej doprowadził do znacznego zwiększenia popularności farm turbin wiatrowych (TW) na przestrzeni ostatnich 20 lat. Potężne łopaty TW składają się z materiałów kompozytowych, które często kryją drobne wady lub braki ciągłości trudne do wykrycia przy użyciu konwencjonalnych metod.
Wykrywanie defektów w łopatach turbin wiatrowych
Defekty materiału, z którego składają się łopaty TW, doprowadziły w przeszłości do katastroficznych uszkodzeń, zagrażając życiu i zmniejszając publiczne zaufanie, co z kolei spowodowało ograniczenia dalszego rozwoju.

Projekt "Opracowanie przenośnego wysokoenergetycznego nanoogniskowego systemu tomografii komputerowej do wzmacnianych szkłem plastikowych łopat turbin wiatrowych" (Concept) powstał z myślą o stworzeniu nowej technologii wykrywania rozłączeń w materiałach kompozytowych w skali atomów lub cząsteczek (nanoszerokość) w najgrubszej części łopat TW. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne podkreśla potrzebę doskonałego sprzętu diagnostycznego do przeprowadzania inspekcji całkowitej integralności łopat bez wyłączania ich z eksploatacji, poprawiając w ten sposób ich funkcjonowanie i zapewniając bezpieczne działanie.

Projekt Concept spowodował rozwój wielu technologii mających zastosowanie do rozmaitych gałęzi przemysłu, poza spełnianiem oryginalnej roli w połączeniu z pojedynczym systemem. Badacze w szczególności opracowali dwa wysokoenergetyczne prototypy lampy rentgenowskiej wyposażone w ulepszone funkcje w porównaniu z modelami dostępnymi do celów komercyjnych. Zaprojektowali także lekki zasilacz wysokiego napięcia nadający się do zastosowań przenośnych i napędzany gazem, nie zaś ropą. Ponadto wyprodukowali detektor, prototypowy skaner do manipulowania detektorem i dwa wspinające się roboty zdolne do przenoszenia dużych ładunków.

Technologia związana z zasilaczem i detektorem mogłaby z łatwością zostać zintegrowana z rozmaitymi istniejącymi produktami. Roboty znajdą natychmiastowe potencjalne zastosowanie w inspekcji kominów czy choćby okablowania mostów.

Wreszcie, badacze przygotowali biznesplan komercjalizacji systemu Concept ze szczególnym naciskiem na inspekcję zdalną dużych przybrzeżnych farm wiatrowych.

W ten sposób w ramach projektu Concept powstał szereg innowacyjnych technologii o szerokim potencjale wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu. Ponadto, sam system Concept w znacznym stopniu poprawił zdolność wykrywania submikroskopowych defektów w materiałach kompozytowych używanych do produkcji bardzo dużych łopat TW, stanowiąc obietnicę zwiększenia bezpieczeństwa eksploatacji i przywrócenia zaufania opinii publicznej do sposobów wykorzystywania energii wiatrowej. Wyniki projektu powinny zainspirować do dalszych innowacji w odniesieniu do dużych farm wiatrowych, zwiększając konkurencyjność Europy w tej rozwijającej się dziedzinie, chroniąc jednocześnie globalne środowisko naturalne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę