Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AQUATEST — Wynik w skrócie

Project ID: 37091
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV

Nowe, tanie i łatwe testy jakości wody w pigułce

Testy jakości wody do dzisiaj wymagały zaawansowanych pracowni laboratoryjnych, jednak działania realizowane w ramach europejskiego projektu mają to zmienić. Prowadzone są badania nad niskonakładowymi zestawami testowymi, które mogą być obsługiwane bez użycia energii elektrycznej i przez członków społeczności.
Nowe, tanie i łatwe testy jakości wody w pigułce
Choroby przenoszone przez wodę są przyczyną około 1,8 mln zgonów rocznie. Problem słabej jakości wody może pojawić się w krajach rozwijających się poprzez niehigieniczne warunki lub po klęskach żywiołowych. Zwykle próbki wody należy wysyłać do dobrze wyposażonych laboratoriów oddalonych na pewną odległość – jest to kosztowny i często długotrwały proces.

Dlatego też zaistniała nagła potrzeba niskonakładowego, przenośnego sprzętu do testowania jakości wody przeznaczonego dla obszarów o niewielkich zasobach oraz zagrożonych klęskami. W ramach projektu finansowanego przez UE "Niskonakładowe testy jakości wody dla krajów rozwijających się – badanie przygotowawcze" (Aquatest) przeprowadzono badanie w celu opracowania systemu testowania wody wyposażonego w oprogramowanie, które może być obsługiwane w sytuacjach awaryjnych.

Obsługa zestawu polega na selektywnym wzroście środowiska dla bakterii Escherichia coli (E. Coli), który wymaga zaledwie 24-godzinnej inkubacji w kontakcie z próbką wody. Zależnie od poziomu zanieczyszczenia, liczba komór w małym plastikowym urządzeniu podświetla się. Ultrafioletowa (UV) zasilana baterią latarka dostarczona w zestawie pozwala sprawdzić liczbę dodatnich komór. Długość życia baterii AA szacuje się nawet na pięć lat.

Water Quality Reporter to aplikacja, która może być obsługiwana przez większość telefonów komórkowych. Przesyła ona informacje do centralnej bazy danych w celu rejestracji i przechowywania. Co ważne dla obszarów oddalonych, ostrzeżenie o zakażeniu wody może zostać przekazane do sąsiednich wiosek, które są zależne od tego samego źródła zaopatrzenia w wodę.

Zespół projektu Aquatest przewiduje, że zestaw będzie gotowy do komercyjnego użytku w najbliższej przyszłości po przeprowadzeniu dalszych testów. Dalsze informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu Aquatest, gdzie zainteresowane strony mogą zgłosić chęć otrzymywania biuletynu informacyjnego, a także być informowane o dalszych postępach w zakresie rozwoju zestawu testowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę