Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ANTARCTICSUMMER — Wynik w skrócie

Project ID: 44564
Źródło dofinansowania: FP6-SOCIETY
Kraj: Francja

Odkrywanie Antarktydy i jej sekretów

Nowy film o Antarktydzie zapewnia wgląd w życie naukowców, którzy podróżują do najbardziej oddalonego miejsca na Ziemi, aby badać jego wyjątkową rolę jako wskaźnika wczesnego ostrzegania o globalnej zmianie klimatu.
Odkrywanie Antarktydy i jej sekretów
Antarktyda to miejsce jednocześnie piękne i nieprzyjazne. Obszar ten w pewnym stopniu nadaje się do zamieszkania jedynie podczas krótkiego lata polarnego. To nieskazitelne środowisko przyciąga rzesze naukowców na długo po tym, jak pierwsi odkrywcy dotarli na biegun południowy.

Dziś, gdy jawi się przed nami zagrożenie globalnego ocieplenia, Antarktyda znalazła się na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o badanie zjawiska zmiany klimatu. Jej wrażliwy ekosystem jako pierwszy wykazał efekty emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych.

Filmowcy z Francji, których zaintrygowała ta sytuacja, uzyskali fundusze z UE oraz pozwolenie Narodowej Fundacji na rzecz Nauki (NFS) w Stanach Zjednoczonych, aby odbyć podróż na Antarktydę. Celem projektu "Antarktyczne lato" (Antarcticsummer) było uzyskanie informacji i ujawnienie, co kieruje naukowcami, którzy wybierają się w tak daleką podróż i rezygnują z wygód nowoczesnego życia, aby badać Antarktydę.

Docelową grupą odbiorców filmu jest nie tylko środowisko naukowe, ale także zwyczajni widzowie, którzy mieli okazję się przekonać, jak wygląda życie "u podnóża" Ziemi. Reakcja na produkt końcowy była zachęcająca: kanały telewizyjne oraz muzea w Europie i Stanach Zjednoczonych wykazały zainteresowanie emisją filmu. Stworzono także uzupełniającą edukacyjną płytę DVD.

Przedsięwzięcia z rodzaju Antarcticsummer inspirują kolejne pokolenia śmiałych umysłów do podróży do tego odległego miejsca i poznawania jego sekretów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę