Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowa technologia wysokich lotów

Możliwości zwiększenia skuteczności wysokiego wznoszenia w komercyjnych liniach lotniczych mogą oznaczać bardziej ekologiczne i ekonomiczne latanie. W ramach nowych badań poczyniono postępy w doskonaleniu tych możliwości.
Nowa technologia wysokich lotów
Optymalizacja podróży powietrznych ma wiele zalet pod względem ekonomicznym i środowiskowym. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest zwiększenie siły nośnej samolotu, co pozwoli na skrócenie startu, jednak zwiększy opór podczas lotu.

Finansowany ze środków UE projekt "Europejski program wysokiego wznoszenia II" (Eurolift II) powstał w oparciu o podobną, realizowaną wcześniej inicjatywę, która miała na celu stworzenia efektywnych, ekologicznych systemów wznoszenia. Jego celem było potwierdzenie prognoz aerodynamicznych dla samolotów o dużej sile nośnej poprzez zastosowanie zaawansowanego oprogramowania i tuneli aerodynamicznych.

Projekt zrealizowano przy użyciu komercyjnego szerokokadłubowego, dwusilnikowego odrzutowca o dużej sile nośnej i konstrukcji o opuszczonym dziobie. Pod względem technicznym, nowy system wysokiego wznoszenia składa się z listew profilowych wzdłuż głównej krawędzi natarcia, podzielonych trwale na trzy elementy, rozciągające się aż do czubka skrzydła. Składa się także z trzyczęściowej klapy Fowlera na tylnej krawędzi, którą można zamontować w kilku stałych pozycjach.

Aby zrealizować założenia projektu Eurolift II, przeprowadzono liczne testy w różnych konfiguracjach. Usprawniono weryfikację na podstawie wyników wcześniejszego projektu, optymalizując dzięki temu kształt i usytuowanie klapy poprzez modelowanie oraz realizację scenariuszy symulacji. W ramach projektu zbadano realistyczne konfiguracje wysokiego wznoszenia, które obejmowały usprawnioną konfigurację samolotu, zaawansowaną konstrukcję systemu wysokiego wznoszenia oraz nowoczesne urządzenia do kontroli przepływu. Zespół projektu Eurolift II przyjrzał się także metodom i narzędziom, mającym pomóc w realizacji celów projektu, w tym prognozowaniu przejścia, metodom numerycznym i wykrywaniu odkształceń.

Podsumowując, w projekcie Eurolift II osiągnięto znaczne postępy w eksperymentalnej i numerycznej symulacji konfiguracji wysokiego wznoszenia w samolotach komercyjnych. Przygotowano również obszerną bazę danych walidacyjnych dla typów samolotów objętych inicjatywą. Oczekuje się, że owa baza danych i wyniki projektu znacznie przyczynią się do precyzyjnego przewidywania maksymalnej siły nośnej w przypadku złożonych konfiguracji wysokiego wznoszenia, co przyczyni się do konstruowania wydajniejszych samolotów w przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę