Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HELISAFE TA — Wynik w skrócie

Project ID: 502727
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Niemcy

Testowanie bezpieczeństwa helikopterów

Chociaż zastosowanie manekinów wypadkowych w przemyśle motoryzacyjnym jest powszechnie znane, często metoda ta jest ignorowana w testach bezpieczeństwa helikopterów. Finansowany ze środków UE projekt umożliwił zaprojektowanie i stworzenie manekinów, narzędzi symulacyjnych oraz zaawansowanych systemów czujnikowych, które znacząco ograniczają ryzyko obrażeń i śmierci w przypadku rozbicia się śmigłowca.
Testowanie bezpieczeństwa helikopterów
Większość wypadków z udziałem helikopterów zdarza się na niewielkiej wysokości, podczas startu i lądowania lub podczas lotów w złych warunkach atmosferycznych bądź akcji ratunkowych. Pasażerowie helikopterów lecących z niewielką prędkością, spadających z niskiej wysokości mają w rzeczywistości dużą szansę na przeżycie – o ile środki bezpieczeństwa, oprócz kadłuba, kokpitu i kabiny, będą uwzględniały pasażerów.

Projekt "Zastosowanie technologii bezpieczeństwa pasażerów w helikopterach" (Helisafe TA) miał na celu zbadanie szans przeżycia pasażerów poprzez pełnoskalowe testy wypadkowe prowadzone z zastosowaniem innowacyjnego pakietu symulacyjnego oraz manekinów zaprojektowanych specjalnie do analiz helikopterów.

Badacze w pierwszej kolejności przeprowadzili test referencyjny spadku kadłuba helikoptera z czujnikami umożliwiającymi rekonstrukcję do dalszych testów z zastosowaniem rzeczywistych obciążeń wypadkowych. Stworzyli zmodyfikowany hybrydowy manekin Helisafe FAA III (Federal Aviation Authority) oraz drugi hybrydowy manekin umożliwiający uwzględnienie 95% dorosłej populacji. Następnie opracowali zaawansowane oprogramowanie symulacyjne pasażerów helikoptera (HOSS), jak również zaawansowany system czujników rozbicia. Łączne ich zastosowanie umożliwia badaczom symulację złożonych systemów kabiny i kokpitu, surowszych scenariuszy wypadku oraz, co najważniejsze, wpływu na pasażerów.

Wyniki umożliwiły badaczom wyjaśnienie wielu sposobów, na jakie odłączenie strukturalnej integralności helikoptera od dynamicznej reakcji człowieka może w rzeczywistości prowadzić do większej liczby obrażeń i zgonów. Na przykład, pękające kadłuby często prowadzą do niedostatecznej absorpcji energii oraz mniejszego bezpieczeństwa pasażerów, systemy ochronne samodzielnie nie zapewniają przeżycia, a wytrzymałe na zderzenia fotele mogą faktycznie wytwarzać dynamiczną reakcję, której ludzkie ciało nie jest w stanie wytrzymać.

Wyniki projektu Helisafe TA poskutkowały 33% spadkiem prawdopodobieństwa odniesienia obrażeń w najbardziej typowych wypadkach helikopterów. Badacze ocenili, że 30-50% wypadków śmiertelnych można uniknąć poprzez zastosowanie skutecznego wyposażenia zabezpieczającego.

W ten sposób projekt przyczynił się do stworzenia narzędzi do weryfikacji bezpieczeństwa helikopterów i pasażerów, niedostępnych dotychczas w Europie, które mogą zapewnić bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i pilotom podczas rutynowych startów i lądowań, a także w niebezpiecznych warunkach ratunkowych. Postępy w tej dziedzinie przyczyniają się do ratowania życia, zapewniając jednocześnie istotną przewagę konkurencyjną oraz potencjał tworzenia nowych miejsc pracy w europejskim przemyśle lotniczym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę