Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Charakterystyka olejów jadalnych

Choć światowy rynek olejów jadalnych jest duży, wciąż brakuje obszernej bazy wiedzy porównawczej na ich temat oraz na temat możliwości finansowania w tym zakresie na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Badacze z UE stworzyli międzynarodowe partnerstwo, które zajmie się oceną właściwości olejów, metod produkcji oraz określaniem norm, aby zwrócić uwagę na zasadnicze aspekty tej branży, zwiększyć bezpieczeństwo, jakość i konkurencyjność.
Charakterystyka olejów jadalnych
Popyt konsumencki na oleje jadalne zwiększa się w oparciu o nowe badania w dziedzinie zdrowia i ceny rozmaitych olejów. W wielu krajach produkujących oleje jadalne, łańcuch dostaw obejmuje małych producentów, małe sklepiki specjalistyczne i MŚP, które stosują się do różnych norm jakości, bezpieczeństwa i wpływu na środowisko.

Chcąc zwiększyć konkurencyjność MŚP i gospodarek, do których rozwoju się przyczyniają, badacze z UE zidentyfikowali potrzebę międzynarodowej współpracy skupiającej się na potrzebach firm działających na rynku olejów jadalnych. W ten sposób powstał projekt "Mapowanie i porównywanie olejów" (MAC-OILS).

Partnerstwo objęło UE, Amerykę Łacińską i kraje śródziemnomorskie. Sklepiki handlujące olejami, MŚP, duże firmy, przedstawiciele samorządów i decydenci podjęli współpracę, aby stworzyć kwestionariusz na potrzeby technologicznego audytu w celu podkreślenia decydujących aspektów właściwości olejów, a także hodowli, uzyskiwania, produkcji, konserwacji i pakowania ośmiu różnych olejów jadalnych. Dodatkowo badacze skupili się na potencjalnych alternatywach oliwy z oliwek w oparciu na właściwościach zdrowotnych, takich jak zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu oleinowego i przeciwutleniaczy.

W ramach projektu MAC-OILS z powodzeniem utworzono sieć wzmacniającą międzynarodową współpracę w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności w odniesieniu do olejów jadalnych. Udzielono wsparcia MŚP i zachęcono je do udziału w przyszłych projektach badawczych poprzez informowanie o możliwościach finansowania w ramach siódmego programu ramowego (7PR). Stworzono także istotne zalecenia w zakresie promowania alternatyw oliwy z oliwek w oparciu o preferencje konsumentów i ceny. Wreszcie stworzono stronę internetową projektu, aby zapewnić wszystkim zainteresowanym stronom nieograniczony dostęp do informacji o projekcie i jego wynikach.

Biorąc pod uwagę fakt, że przemysł olejów jadalnych jest bardzo ważny dla gospodarek w Europie, Ameryce Łacińskiej i regionie Morza Śródziemnego, ale dotychczas brakowało wiedzy i norm w tym zakresie, wyniki projektu MAC-OILS powinny zdecydowanie pobudzić te gospodarki, polepszając jednocześnie jakość i bezpieczeństwo olejów trafiających na stoły konsumentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę