Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BIOCELLUS — Wynik w skrócie

Project ID: 502759
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niemcy

Przekształcić odpady w elektryczność

Ogniwa paliwowe przekształcają energię chemiczną takich paliw jak wodór czy metan na energię elektryczną do zasilania urządzeń. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował nowatorskie, zasilane drewnem ogniwa paliwowe, odznaczające się zmniejszoną wrażliwością na zanieczyszczenia i doskonałą wydajnością, które mogą znaleźć zastosowanie szczególnie w indywidualnym wytwarzaniu energii w krajach śródziemnomorskich.
Przekształcić odpady w elektryczność
Wysokotemperaturowe ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem (SOFC) są przedmiotem wielu badań. Wykorzystują one dostępne paliwa kopalne i istniejące łańcuchy transportu i dostaw. Są też niedrogie i bardzo wydajne Ogniwa takie są także czyste, ekologiczne i niezawodne (działają przy każdej pogodzie).

Innowacyjną metodą dostarczania palnego gazu do SOFC jest tzw. gazyfikacja biomasy, w ramach której palne gazy, takie jak metan, tlenek węgla i wodór, uwalniane są w wyniku spalania odpadów organicznych. Gazy te można następnie wykorzystać do zasilania ogniw paliwowych w samochodach czy generatorach elektrycznych.

Celem projektu "System wykorzystania biomasy w ogniwach paliwowych" (Biocellus) było rozwiązanie dwóch ważnych problemów związanych z wykorzystywaniem biomasy i odpadów rolniczych w SOFC, szczególnie w krajach śródziemnomorskich i południowoeuropejskich. Po pierwsze, wykorzystanie SOFC wymaga innowacyjnej technologii oczyszczania gazu z pochodzących z biomasy zanieczyszczeń, takich jak substancje smoliste. Po drugie, systemy te muszą być wysoce wydajne, nawet przy stosunkowo niskim poziomie wytwarzanej mocy.

Badacze stworzyli instalacje testowe z pojedynczymi ogniwami SOFC i przetestowali je w różnych miejscach, wytwarzając gaz o różnych zawartościach substancji smolistych w celu określenia wymagań dla urządzenia do oczyszczania gazu. Ogniwo SOFC działało nawet przy stosunkowo wysokim poziomie substancji smolistych w biogazie.

Naukowcy dowiedli, że do zapewnienia wysokiej wydajności ogniw SOFC zintegrowanych z gazyfikatorem biomasy konieczne jest stosowanie techniki oczyszczania gazu w wysokich temperaturach (ponad 600 stopni Celsjusza) oraz wykorzystanie rur cieplnych i materiałów anodowych odpornych na osadzanie się węgla.

Testowe systemy charakteryzują się minimalnym zużyciem wynikającym z obecności gazu drzewnego, wysoką sprawnością oraz najwyższą wydajnością, jaką odnotowano dotąd w przypadku system SOFC działających na gaz drzewny.

Podsumowując, projekt Biocellus umożliwił udoskonalenie napędzanych biomasą ogniw paliwowych oraz otrzymanie wysokowydajnych urządzeń do przekształcania biomasy na energię elektryczną. Małe gospodarstwa rolne w krajach regionu Morza Śródziemnego i Europy Południowej mogą teraz wykorzystywać odpady organiczne do produkcji taniej i ekologicznej energii elektrycznej, a tym samym zwiększyć swoją konkurencyjność.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę