Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DOE — Wynik w skrócie

Project ID: 36706
Źródło dofinansowania: FP6-SOCIETY
Kraj: Belgia

Groźba klimatu i "miecz Demoklesa" zawisły nad Arktyką

Kryzys klimatyczny w Arktyce wreszcie zyskuje należne mu zainteresowanie. W ramach europejskiego projektu Europę objechała interaktywna wystawa, która podkreśla znaczenie badań dotyczących zagrożeń, przed jakimi stoi nasza planeta.
Groźba klimatu i "miecz Demoklesa" zawisły nad Arktyką
Wpływ zmiany klimatu jest i nadal będzie najsilniej odczuwalny w obszarach podbiegunowych. Zrozumienie konsekwencji zmian w cyklach hydrologicznych, utraty pokrywy lodowej i natężenia przepływu prądów morskich to kwestia pierwszorzędnej wagi nie tylko dla naukowców, ale ogólnoświatowej populacji. Jako konsumenci, opinia publiczna odpowiada za potężny wzrost emisji dwutlenku węgla i innych substancji zanieczyszczających, które pustoszą wrażliwe obszary, zwłaszcza takie, jak Arktyka.

Dla większości z nas miecz Demoklesa symbolizuje nieuchronne niebezpieczeństwo, przy czym z punktu widzenia ekologii, wpływ człowieka na klimat stanowi wielkie zagrożenie, nie tylko w obszarach podbiegunowych, ale także na kontynencie europejskim. Mając na celu zwiększenie publicznej świadomości na temat tych i innych kwestii, projekt "Miecz Demoklesa nad Europą" (DOE) rozszerzył zasięg istniejącego projektu Damocles IP. W ramach istniejącego projektu zgromadzono zintegrowane dane na temat arktycznego układu lód-ocean-atmosfera, aby ulepszyć modele prognozowania i pozwolić lepiej zrozumieć interakcję z klimatem.

Celem projektu DOE było zgłębienie powszechnej wiedzy na temat Arktyki, a także wyeliminowanie niektórych szeroko rozpowszechnionych błędnych wyobrażeń o klimacie i tym wrażliwym regionie. W efekcie powstała wystawa objazdowa DOE – stworzona przez Międzynarodową Fundację Polarną (IPF) i firmę Atelier Brückner ze Stuttgartu, zajmującą się projektowaniem powierzchni muzealnej – którą zaprezentowano w różnych miejscach w Belgii, Bułgarii, Francji, we Włoszech i Luksemburgu.

Wystawa DOE, rozszerzona o nowy format, została specjalnie zaprojektowana, by przemówić do międzynarodowej publiczności i młodych uczestników. Aby dobrze unaocznić rozmiar zniszczeń, jakich działalność człowieka dokonała w środowisku arktycznym, wystawa graficznie ukazała kontrakt między przeszłymi a obecnymi warunkami. Skrajne różnice podkreślono dodatkowo, ukazując Arktykę w kontekście historycznym z perspektywy klimatu, nauki i przyrody w kontrastujących okresach ciepłych i zimnych. Odniesienia do dyskusji zwróciły z kolei uwagę na to, jak światowy klimat oddziałuje na obszary podbiegunowe i dlaczego, za pośrednictwem badań, konieczne jest zrozumienie całego procesu.

Łącznie w wydarzeniach towarzyszących wystawie uczestniczyło 270 tys. osób. Wystawa DOE bez wątpienia posłuży za model dla przyszłych inicjatyw na rzecz zwiększania świadomości opinii publicznej na temat globalnego ocieplenia i jego ponurych skutków. Osoby, którym nie udało się obejrzeć jej osobiście, mają jeszcze na to szansę, a szczegóły dostępne są na stronie internetowej http://www.polarfoundation.org/.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę