Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SCINTAX — Wynik w skrócie

Project ID: 33427
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Diabeł tkwi w szczegółach

Rentgenowskie systemy wykrywania znacznie się rozwinęły od odkrycia radiografii ponad sto lat temu. Ważne informacje uzyskiwane nieniszcząco o trójwymiarowych (3D) próbkach właśnie stały się odrobinę bardziej zrozumiałe, dzięki nowym odkryciom dokonanym przez finansowanych ze środków UE badaczy.
Diabeł tkwi w szczegółach
Radiografię jako pierwszy odkrył i udokumentował niemiecki naukowiec Wilhelm Roentgen. Zaobserwował szczegółowy obraz kości w swoich rękach i nogach po poddaniu ich strumieniom promieni X.

Różne materiały pochłaniają promienie X w różnej ilości. Struktury, które pochłaniają promieniowanie w większym stopniu, dają ciemniejsze obrazy na błonie rentgenowskiej, podobne do cieni, wskazując, że w danym miejscu mniej promieni X wykrywanych jest przez błonę.

Choć technologia ta stosowana jest od bardzo dawna, naukowcy doskonalą techniki, by produkować obrazy o jeszcze wyższej rozdzielczości. Jednym z obszarów zainteresowania jest wykorzystanie scyntylatorów lub materiałów, które emitują światło widzialne (stają się luminescencyjne) po zaabsorbowaniu promieniowania (w tym przypadku promieniowania X), oraz wykrywaczy scyntylacyjnych, które znacznie wzmacniają sygnał.

Badacze stworzyli projekt "Nowoczesne scyntylatory na bazie materiału ceramicznego cienkowarstwowego do obrazowania rentgenowskiego w wysokiej rozdzielczości" (Scintax), by opracować nowoczesne błony scyntylacyjne, a następnie nowe wykrywacze promieni X do zastosowań w nauce i przemyśle.

Badacze skupili się na rosnących epitaksjalnie, z dodatkiem Lu2SiO5 (LSO, ortokrzemian lutetu), scyntylatorach szczególnie nadających się do pośredniego wykrywania promieni X poprzez wykrywacz światła widzialnego. Efektem doświadczeń była publikacja standardowych metod charakteryzacji do matryc wykrywaczy cyfrowych, jak również zgłoszeń patentowych.

Systemy projektu Scintax dobrze nadają się do nieniszczącej kontroli, zapewniając zwiększone bezpieczeństwo dzięki wyższej rozdzielczości przestrzennej. Dodatkowo, lepsza rozdzielczość, nawet przy użyciu większej energii i ograniczeniu czasu narażenia, otwiera nowe szersze możliwości zastosowania w medycynie i biologii. Komercjalizacja tego rozwiązania może potencjalnie zwiększyć bezpieczeństwo wszelkiego rodzaju produktów poddawanych nieniszczącym testom. Co równie ważne, nowa technologia może ułatwić wczesne wykrywanie stanów chorobowych łatwiejszym, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Jest to dobra wiadomość dla przemysłu europejskiego, a także dla obywateli UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę