Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Spokojnych lotów

Nowe stopy, techniki odlewania i powłoki powinny pozwolić na obniżenie masy samolotów, co przełoży się na mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie wpływu na środowisko.
Spokojnych lotów
Dzięki zmniejszeniu masy podzespołów samolotowych na naszym niebie mogą zacząć latać lżejsze, bardziej ekologiczne samoloty. Celem finansowanego ze środków UE projektu "Zintegrowane projektowanie i tworzenie produktu dla ekologicznej produkcji lekkiego sprzętu samolotowego" (IDEA) było zastąpienie samolotowych części wykonanych z aluminium i innych stopów częściami odlewanymi z magnezu. Rozwiązanie takie pozwoliłoby zmniejszyć masę maszyn, poprawić tłumienie hałasu, zminimalizować zanieczyszczenia i obniżyć zużycie paliwa.

Badacze pracowali nad stworzeniem zaawansowanych lekkich stopów magnezu, które byłyby odporne na korozję i łatwe w odlewaniu. Prace dotyczyły też stworzenia powłok, określenia optymalnych technik odlewu, opracowania narzędzi symulacyjnych do testowania podzespołów oraz przygotowania podręcznika projektowania części odlewanych z magnezu.

Po kompleksowych testach wybrano dwa stopy do produkcji prototypów. Następnie określono właściwości korozyjne nowych stopów w porównaniu z dostępnymi na rynku stopami magnezowymi oraz opracowano nowe powłoki dla tych stopów. Naukowcy eksperymentowali z odlewaniem w formach piaskowych, odlewaniem kokilowym, odlewaniem metodą traconego wosku i odlewaniem ciśnieniowym (HPDC), aby uzyskać możliwość produkowania cienkościennych podzespołów ze stopów magnezu. W tym celu zastosowano kompleksowe komputerowe modele testowania i symulowania, pozwalające prognozować zmiany mikrostruktury i wady materiałowe.

Jednym z dwóch najważniejszych prototypowych podzespołów wytworzonych w ramach projektu była obudowa mieszcząca mechanizm przeniesienia ruchu z kokpitu do ogona samolotu przez przegrodę ciśnieniową. Drugim ważnym podzespołem był pedał sterowania kierunkowego, który przekazuje sygnały sterowania z kabiny pilota do innych części samolotu, takich jak układ sterowania hamowaniem.

Wszystkie wyniki testów, prototypów i obserwacji zebrano w podręczniku projektowym dla inżynierów lotnictwa, dającym im możliwość korzystania z nowych technologii. Projekt daje nadzieję na udoskonalenie statków lotniczych i stworzenie lżejszych, bardziej wydajnych modeli dla transportu powietrznego w przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę