Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ROTIS II — Wynik w skrócie

Project ID: 505936
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Włochy

Idealny kształt kadłuba

Pojazd automatyczny wyposażony w kamery i sprzęt ultradźwiękowy może teraz skutecznie monitorować integralność kadłuba w dużych statkach.
Idealny kształt kadłuba
Statki i ich zbiorniki wymagają ciągłych inspekcji, aby zapewnić bezpieczny transport towarów i osób. W ramach projektu finansowanego przez UE "Zdalnie sterowany system inspekcji tankowca II" (ROTIS II) próbowano opracować automatyczny system inspekcji zbiorników balastowych na statkach, ograniczając koszty inspekcji i zwiększając wydajność. Celem projektu było opracowanie systemu, który doskonale nadawałby się dla tankowców, suchego i mieszanego ładunku, i jednostek pływających do wydobycia, składowania i przeładunku (FPSO).

Celem projektu ROTIS II było zbudowanie i przetestowanie prototypu w rzeczywistych warunkach. Skonstruowano niewielki pojazd, który mieści się pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną warstwą kadłuba w statkach o podwójnym kadłubie, o wszechstronnych trójstawowych ramionach i innych użytecznych funkcjach. Pojazd może monitorować integralność kadłuba w portach lub nawet podczas przewozu przy użyciu operacji bezprzewodowych.

Bardziej szczegółowo, opracowany prototyp składa się z trzech głównych części. Pierwsza to zdalnie sterowany pojazd (ROV) wyposażony w sześć kamer i ultradźwiękową sondę o automatycznie wydłużającym się przewodzie do zasilania i przesyłu danych. Druga to zespół pośredniczący, który jest stacją ładunkową i przekaźnikową, która kontroluje system, umieszczoną niedaleko włazu do zbiornika balastowego. Ostatnia, stacja kontrolna, połączona przy pomocy technologii bezprzewodowej, steruje ROV i prowadzi rejestr danych kontrolnych.

Ten opłacalny system został zaprojektowany z myślą o łatwym przenoszeniu i bezproblemowej wysyłce. Jeżeli prototyp i technologia zostaną w pełni wykorzystane, poziom bezpieczeństwa na pełnym morzu wzrośnie pod wieloma względami. Nowy system ma potencjał, by obniżyć znacznie koszty działań konserwacyjnych i naprawczych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę