Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ECODOCK — Wynik w skrócie

Project ID: 506491
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niemcy

Bardziej ekologiczne farby dla statków dalekomorskich

Szkodliwość dla środowiska oraz wydajność to powszechnie znane problemy dotyczące farb stosowanych w użytku domowym. Są to jednak kwestie równie ważne w przypadku powłok chroniących statki przed korozją.
Bardziej ekologiczne farby dla statków dalekomorskich
Wpływ powłok morskich na środowisko w dużej mierze zależy od decyzji podjętych na etapie przed i w trakcie produkcji statku; decyzje te dyktowane są jednak najczęściej względami ekonomicznymi. Koszty konserwacji, w tym dotyczące ponownego malowania, wzrosły ostatnio radykalnie ze względu na bardziej restrykcyjne ograniczenia prawne.

Celem projektu "Przyjazne dla środowiska pokrywy dla statków budowanych i statków w eksploatacji" (Ecodock) było stworzenie nowych, trwalszych i bardziej ekologicznych powłok malarskich, pozwalających na zmniejszenie kosztów napraw i ograniczenie porastania kadłubów przez organizmy morskie.

Zespół projektu Ecodock zgromadził różnorodne informacje na temat charakterystyki farb i powłok podwodnych, skupiając się na bardziej ekologicznych, efektywnych kosztowo rozwiązaniach. Oprócz tego, stworzono metody oceny jakości farb morskich, rozszerzając istniejące metodologie koncentrujące się na etapie budowy statku, tak aby uwzględniały parametry powłok podczas eksploatacji i remontów jednostek. Badacze zajmowali się też takimi kwestiami, jak zwiększona wentylacja podczas nakładania powłok czy metodologia pomiaru zużycia energii. Stworzono ponadto modułowe oprogramowanie służące do kontrolowania stanu powłok, które pozwoliłoby wyeliminować kontrole przeprowadzane dawniej przy pomocy dokumentacji papierowej.

Projekt Ecodock ma szansę przyczynić się do stopniowego przejścia na zrównoważone metody malowania statków dzięki udostępnieniu armatorom rozwiązania, które nie tylko przyniesie im oszczędności finansowe, ale także będzie chronić pracowników i środowisko morskie. Wyniki projektu przyniosą korzyści zarówno armatorom i robotnikom, jak i naszej planecie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę