Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

PLUG — Wynik w skrócie

Project ID: 31477
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Francja

Innowacyjny przesył energii statek-nabrzeże

Unijny przemysł okrętowy pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych (GHG) i tworzeniem odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z tym celem, finansowany ze środków UE zespół badaczy stworzył innowacyjny, wysokowydajny interfejs zasilania pozwalający zasilanym metodą DF/DE nowoczesnym gazowcom i kontenerowcom na dostarczanie lub odbieranie energii z sieci lokalnej podczas ładunku i rozładunku.
Innowacyjny przesył energii statek-nabrzeże
Jednym z pomysłów przemysłu okrętowego na zmniejszenie emisji GHG jest wyłączanie maszynerii okrętowej podczas rozładowania i ładowania w porcie i pobieranie potrzebnej mocy z lokalnej sieci energetycznej.

Badacze biorący udział w finansowanym ze środków UE projekcie "Wytwarzanie energii podczas ładowania i rozładowywania" (PLUG) zaprojektowali system do bezpiecznego i szybkiego przesyłania energii o mocy do 25 megawatów pomiędzy portem a transportowcem.

Wykorzystanie przez gazowce i kontenerowce tymczasowych źródeł energii odnawialnej dałoby UE oszczędności rzędu milionów euro rocznie. Ponadto zasilanie gazowców/kontenerowców z sieci lokalnej może znacząco zmniejszyć lokalne i globalne emisje związków węgla.

Naukowcy przeprowadzili analizy komputerowego systemu demonstracyjnego opartego na różnych modelach cenowych i stworzyli model biznesowy obrazujący działanie systemu PLUG oparty na popularnej metodologii biznesowej e3value opracowanej na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie.

System PLUG powinien umocnić pozycję europejskiego przemysłu stoczniowego w zakresie elektrycznych systemów zasilania gazowców i kontenerowców, a także w zakresie produkcji maszyn i urządzeń okrętowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę