Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AUTOCOM — Wynik w skrócie

Project ID: 16426
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Turcja

Pojazdy w najbliższej przyszłości

Centrum motoryzacyjne w Turcji pogłębiło najnowszą wiedzę w zakresie elementów sterowania oraz badań mechatronicznych, zwiększając w dużym stopniu bezpieczeństwo i efektywność zużycia paliwa.
Pojazdy w najbliższej przyszłości
Mechatronika to połączenie inżynierii mechanicznej, inżynierii elektronicznej, inżynierii komputerowej, inżynierii oprogramowania oraz sterowania w celu optymalizacji produktów. Jest niezwykle przydatna w postępie branży motoryzacyjnej, promowaniu bezpieczeństwa oraz oszczędności zużycia paliwa. Finansowany przez UE projekt "Centrum sterowania i badań mechatronicznych na rzecz aktywnie bezpiecznych, czystych i wydajnych pojazdów drogowych – Centrum AUTOCOM" (Autocom) miał na celu wspieranie rozwoju czystszych, bezpieczniejszych i oszczędniejszych pod względem zużycia paliwa samochodów w Europie. W Centrum działającym przy tureckim Uniwersytecie w Stambule zbadano systemy kontroli bezpieczeństwa oraz modele układu przeniesienia napędu, jak również modele i sterowanie hybrydowych pojazdów elektrycznych.W ramach projektu Autocom podjęto ważne inicjatywy badawczo-rozwojowe, które przekroczyły najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach. W odniesieniu do systemów zapobiegania oraz systemów aktywnej kontroli bezpieczeństwa w ramach projektu pogłębiono badania nad kilkoma istotnymi zagadnieniami. Wśród nich znalazły się: system ostrzegania i unikania dachowania, system zachowania bezpiecznego dystansu ACC, układ ostrzegania i unikania kolizji, kontrola kierowania, półaktywne zawieszenie, technologie inteligentnego pojazdu oraz bezpieczeństwo oparte na komunikacji między pojazdami.

W odniesieniu do modelowania i kontroli hybrydowych pojazdów elektrycznych zespół przetestował trzy prototypy nowego pojazdu oraz podjął prace nad hybrydowymi wersjami samochodu marki Ford Transit. Zarówno prototypy, jak i optymalizację ich elementów sterowania uznano za bardzo udane. Wreszcie, w zakresie modelowania i kontroli układu przeniesienia napędu zespół projektu poczynił postępy w modelach z silnikami wysokoprężnymi.

Podsumowując, Centrum Autocom stało się pionierem w zakresie kontroli i mechatroniki pojazdowej w Turcji, największym producentem autobusów w Europie oraz jednym z największych producentów pojazdów na kontynencie. W ramach projektu Autocom opublikowano także wiele artykułów, prac, stron internetowych oraz prezentacji poświęconych temu zagadnieniu. Publikacje te, oparte na wynikach projektu oraz osiągnięciach Centrum, już zaczęły pomagać branży motoryzacyjnej w zwiększeniu bezpieczeństwa oraz wymiaru ekologicznego. Oczekuje się, że w kolejnych kilku latach poczynione zostaną kolejne postępy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę