Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

INT-MANUS — Wynik w skrócie

Project ID: 16550
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Produkcja przyszłości już tu jest

Mimo że automatyzacja produkcji stała się właściwie powszechna, potencjał jej rozwoju pozostaje ogromny, co potwierdziło niedawne finansowane ze środków UE badanie. Naukowcy stworzyli platformę oprogramowania umożliwiającą aktywne podejmowanie decyzji, autodiagnostykę i naprawę oraz dynamiczną rekonfigurację w sposób, który może zrewolucjonizować cały sektor produkcji, znacząco zwiększając europejską konkurencyjność.
Produkcja przyszłości już tu jest
Celem projektu "Inteligentne sieciowe systemy produkcji" (INT-MANUS) było rozwiązanie wielu z problemów, przed jakimi stoją obecnie producenci, oraz radykalne ulepszenie procesów produkcji.

Badacze stworzyli inteligentną sieciową platformę sterowania (SCCP) wykorzystującą agenta uczącego się i technikę rzeczywistości wirtualnej oraz tzw. mechatronikę, tj. opartą na synergii integrację inżynierii mechanicznej i elektrycznej z inteligentnym sterowaniem komputerowym.

Uzyskany w ten sposób prototypowy system SCCP umożliwia proaktywną konserwację, autokalibrację, dynamiczną rekonfigurację oraz autodiagnostykę i naprawę maszyn. Ludzie mogą bezproblemowo uczestniczyć w procesie konserwacji i diagnostyki dzięki systemom rzeczywistości rozszerzonej i przenośnym komputerom. Operatorzy mogą nałożyć ważne dane na rzeczywiste części i maszyny używane w procesie produkcji i uzyskać w ten sposób cenne informacje, które trudno byłoby otrzymać z czujników. Inteligentne roboty transportują towary na terenie całego zakładu produkcyjnego po wyznaczanych metodą "just in time" trasach, a klienci mają możliwość projektowania własnych produktów w wirtualnym środowisku z parametrami, które również określane są wg strategii "just in time".^L

Podsumowując, projekt INT-MANUS dostarczył w pełni funkcjonalnego prototypowego systemu SCCP, który można łatwo zastosować w dowolnym zakładzie produkcyjnym i który ma potencjał, aby w niedalekiej przyszłości zrewolucjonizować procesy produkcyjne i znacząco wzmocnić konkurencyjność europejskiej produkcji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę