Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Promowanie karmienia piersią w trosce o zdrowie niemowląt

W ramach europejskiej inicjatywy, mającej na celu przypomnienie jak wartościowe, choć niedoceniane jest mleko matki, promowano karmienie piersią w kontekście zdrowia i prawidłowego odżywiania niemowląt.
Promowanie karmienia piersią w trosce o zdrowie niemowląt
Większość lekarzy stanowczo zaleca karmienie piersią, ponieważ zapewnia to dziecku odpowiednie odżywienia, a równocześnie – poprzez przekazywanie przeciwciał – wzmacnia jego odporność. Karmienie wyłącznie piersią jest najskuteczniejszą interwencją zapewniającą zdrowie dzieci, szczególnie w krajach o niskim dochodzie, gdzie dostęp do czystej wody i szczepień często jest utrudniony. Chociaż wykazano, że karmienie wyłącznie piersią obniża śmiertelność niemowląt o 13%, jest to praktyka rzadko stosowana przez matki na całym świecie. W większości przypadków główną barierą ograniczającą stosowanie karmienia wyłącznie piersią są poporodowe zakażenia wirusem HIV.

Celem finansowanego przez UE projektu "Promocja zdrowia i odżywiania niemowląt w krajach Afryki Subsaharyjskiej: Promocja bezpieczeństwa i skuteczności karmienia wyłącznie piersią w erze zakażeń HIV" (Promise Component 2) było popularyzowanie wiedzy na temat korzyści karmienia wyłącznie piersią. Partnerzy projektu przeprowadzili badanie randomizowane w celu opracowania i przetestowania modeli zastosowań tego podejścia. Matki biorące udział w badaniu podzielono na dwie grupy – interwencyjną i kontrolną. Pierwszą z nich objęto poradnictwem w zakresie karmienia wyłącznie piersią, natomiast drugą – standardowym poradnictwem poporodowym. Wyniki wykazały, że metody interwencyjne spowodowały wzrost współczynnika karmienia wyłącznie piersią w porównaniu do grupy kontrolnej, co wyraźnie wskazało, że odpowiednie poradnictwo może przynieść spektakularne efekty.

W ramach projektu Promise Component 2 udało się zademonstrować nieocenioną wagę karmienia wyłącznie piersią w kontekście korzyści zdrowotnych oraz ekonomicznych. Ponadto zaprezentowano potencjał poradnictwa w promowaniu zdrowia.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę