Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SPIDER — Wynik w skrócie

Project ID: 32720
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Halo, tu automatyczny sprzedawca

W obliczu dynamicznego rozwoju telefonii cyfrowej potrzebna jest walka z coraz częstszymi przypadkami spamu telefonicznego, w tym połączeń reklamowych i będących formą żartu.
Halo, tu automatyczny sprzedawca
Technologia VoIP rozwija się dynamicznie od kilku lat, a w niektórych częściach świata całkowicie wyparła tradycyjne usługi telefoniczne. Pojawiają się jednak nowe wyzwania dotyczące zapewnienia wysokiej jakości usług i utrzymania atrakcyjności technologii, szczególnie w odniesieniu do spamu przekazywanego drogą telefonii internetowej (SPIT). Działający na podobnej zasadzie jak spam internetowy, spam telefoniczny ma często formę wstępnie nagranych wiadomości reklamowych, połączeń będących formą żartu lub innych niepożądanych połączeń.

Celem finansowanego ze środków UE projektu "Wykrywanie spamu w usługach telefonii internetowej" (Spider) było stworzenie efektywnego rozwiązania dla firm, umożliwiającego wykrywanie i przeciwdziałanie niepożądanym połączeniom VoIP. System został skonstruowany w taki sposób, aby był tani, nie generował opóźnień i był łatwy do wdrożenia przez użytkowników.

Wykorzystujący istniejącą wiedzę na temat zapobiegania spamowi system obejmuje algorytmy filtrowania, takie jak tzw. czarne i białe listy. Zaproponowano jednak bardziej pomysłowe mechanizmy bezpieczeństwa i porównywania dostawców. Badacze przetestowali i zaprojektowali zestaw narzędzi i mechanizmów opartych na najnowszych technologiach i osiągnięciach badawczych projektu. Stworzona platforma wykorzystuje architekturę modułową obejmującą odrębne, uzupełniające się komponenty, które namierzają SPIT i eliminują go.

Naukowcy przeanalizowali różne warianty zastosowań i modelowania, np. w trybie online i offline, oraz filtrowania połączeń zarejestrowanych w skrzynce głosowej systemu telefonicznego. Podczas rygorystycznych testów systemu badacze uwzględnili liczbę połączeń w jednostce czasu, jakie może obsłużyć platforma. Brano także po uwagę liczbę błędów pierwszego i drugiego rodzaju przy wykrywaniu połączeń SPIT.

Testy dowiodły sprawności systemu i potwierdziły, że jest bardziej wszechstronny niż proponowane dotychczas techniki. To dobre wieści dla firm i operatorów telefonicznych korzystających z technologii VoIP i dążących do świadczenia wysokiej jakości, niezawodnych usług.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę