Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NUTRIDENT — Wynik w skrócie

Project ID: 36210
Źródło dofinansowania: FP6-FOOD

Żywność o właściwościach pielęgnujących jamę ustną

W przeprowadzonych w Europie badaniach pokazano, w jaki sposób można stosować pożywienie i napoje do promocji zdrowia jamy ustnej.
Żywność o właściwościach pielęgnujących jamę ustną
Odkładanie płytki nazębnej – bakteryjnej warstwy biologicznej – często jest przyczyną infekcji zębów i dziąseł, które prowadzą do powstawania próchnicy oraz zapaleń dziąseł. Do wyleczenia zębów zaatakowanych próchnicą oraz zapalenia dziąseł, czy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (problemu będącego często następstwem zapalenia dziąseł) niezbędna jest zwykle profesjonalna pomoc. Badania wykazały, że pewne rodzaje pożywienia i napojów zawierają substancje, które mogą pomóc w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.

W ramach finansowanego przez UE projektu "W kierunku pożywienia funkcjonalnego, wspomagającego pielęgnację zdrowia jamy ustnej – wyodrębnianie, identyfikacja i ocena składników napojów i pożywienia, przeciwdziałających próchnicy i/lub zapaleniu dziąseł" (Nutrident) skoncentrowano się na zidentyfikowaniu pokarmów o szczególnych właściwościach pielęgnacyjnych w kontekście stomatologicznym. Partnerzy projektu przeprowadzili obszerne poszukiwania w literaturze w celu wskazania wszystkich pokarmów i napojów, takich jak wino, kawa oraz herbata, o których sądzi się, że wspomagają zdrowie jamy ustnej. Zostały one poddane analizie chemicznej oraz wielu testom. Trzy najbardziej obiecujące substancje poddano dalszej analizie, ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości przeciwdziałania próchnicy oraz zapaleniu dziąseł.

Dzięki zastosowaniu ekstraktów frakcjonowanych naukowcy byli w stanie zidentyfikować składniki aktywne, które następnie użyto w składzie płynów do płukania jamy ustnej oraz gum do żucia. W ramach badań klinicznych przeprowadzono ocenę rzeczywistego potencjału tych nowych płynów do płukania jamy ustnej w celu wybrania spośród nich jednego, o połączonym działaniu zapobiegającym próchnicy oraz zapaleniu dziąseł.

Podsumowując, uczestnicy projektu Nutrident zidentyfikowali pokarmy i napoje o potencjalnych właściwościach wspomagających zdrowie jamy ustnej, wyizolowali składniki aktywne i opracowali żywność funkcjonalną. Komercyjne zastosowanie tych produktów do ochrony zdrowia obniży ryzyko chorób stomatologicznych oraz przyniesie korzyści finansowe w systemie opieki zdrowotnej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę