Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Innowacyjne kapsułki endoskopowe

Europejscy naukowcy opracowali nieinwazyjną metodę endoskopową, pozwalającą na wykrywanie chorób przewodu pokarmowego.
Innowacyjne kapsułki endoskopowe
Endoskopia jest szybko rozwijającą się dziedziną, która umożliwia lekarzom badanie jam ciała pacjenta, co obejmuje cały przewód pokarmowy. Tradycyjne endoskopy składają się z przewodu obrazowego podłączonego do kamery, która rejestruje obraz wewnątrz ciała. Jednak wielokrotne wykorzystanie endoskopów i nieskuteczne procedury sterylizacji mogą doprowadzić do zagrażających życiu infekcji. Na dodatek inwazyjny charakter badania endoskopowego sprawia, że jest ono nieprzyjemnym doświadczeniem dla pacjenta, przez co nie jest ono szeroko stosowane.

Aby przezwyciężyć te ograniczenia, uczestnicy unijnego projektu "Kapsułki endoskopowe z zastosowaniem technologii ultradźwiękowej" (TROY) opracowali innowacyjny nieinwazyjny system diagnostyczny, pozwalający na wykrywanie raka powierzchniowego oraz stanów przedrakowych w przewodzie pokarmowym. W tym celu partnerzy projektu wykorzystali technologię ultradźwiękową, umożliwiającą tworzenie trójwymiarowych obrazów komputerowych. Mówiąc dokładniej, bezprzewodowa ultradźwiękowa kapsułka endoskopowa (UEC) została podłączona do sieci czujników odbierających sygnały ultradźwiękowe i informacje dotyczące pozycji, a także do urządzenia rejestrującego, służącego do gromadzenia danych uzyskiwanych podczas badania.

Pacjent połknął kapsułkę, która przemieszczała się wzdłuż przewodu pokarmowego za sprawą naturalnych ruchów perystaltycznych, a jednocześnie przekazywała dane ultradźwiękowe do urządzenia komputerowego. Te dane zostały przetworzone przez odpowiednie oprogramowanie na trójwymiarowy obraz przewodu pokarmowego, co pozwoliło lekarzowi na zdiagnozowanie ewentualnych problemów.

System endoskopowy TROY jest bardzo obiecującą nieinwazyjną metodą badania całego przewodu pokarmowego i wczesnego wykrywania raka. Jego wdrożenie powinno zwiększyć przeżywalność pacjentów i poprawić jakość życia.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę