Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsze obrabiarki to bardziej ekologiczny przemysł

Aby poprawić zrównoważenie i ekologiczność nowych obrabiarek, opracowano zaawansowane systemy oprogramowania. Można wykorzystać tę technologię również w innych sektorach.
Lepsze obrabiarki to bardziej ekologiczny przemysł
Od dziesięcioleci Europa dostarcza ponad 50% światowych zasobów obrabiarek. Jednak za sprawą globalnego kryzysu ta sytuacja może się zmienić na korzyść krajów trzeciego świata, gdzie można wyprodukować tego rodzaju narzędzia niższym kosztem.

Celem finansowanego ze środków UE projektu "Środowiskowe zarządzanie cyklem życia produktu w celu zbudowania konkurencyjnych obrabiarek" (Prolima) było zniwelowanie tego ryzyka poprzez skonstruowanie lepszych i bardziej ekologicznych obrabiarek.

W ramach projektu udzielono wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) dążącym do opracowania frezarek i szlifierek o dłuższym cyklu życia, które byłyby przy tym bardziej ekologiczne i opłacalne. Mając na uwadze koszty dotyczące cyklu życia produktu od samego początku oraz przyjęcie systemu wspierającego podejmowanie decyzji, uczestnicy projektu Prolima pracowali nad wprowadzeniem usprawnień w czasie fazy projektowania. Skupili się również na wdrożeniu koncepcji niezawodności, dostępności, podatności utrzymaniowej i bezpieczeństwa (RAMS).

Jednocześnie pracowano nad udoskonaleniem etapu produkcji, udostępniając MŚP narzędzia i instrukcje z opisem najlepszych praktyk, np. dotyczących środowiska. Zespół skupił się na wskaźnikach zrównoważenia i systemach oprogramowania pomagających w zrównoważonym rozwoju. Oprogramowanie pozwala na ocenę zrównoważenia maszyn poprzez określenie ich funkcjonalności, kosztów i wpływu na środowisko.

W ramach projektu Prolima przeprowadzono udaną operację pilotażową w firmie produkującej frezarki. System spotkał się z pozytywnym przyjęciem i umożliwił osiągnięcie korzystnych wyników w kwestiach projektowania i konstruowania lepszych narzędzi. Warto zauważyć, że opracowane oprogramowanie może być wykorzystane w innych gałęziach przemysłu i innych sektorach, co pomoże w ulepszeniu projektów, ekologiczności i ogólnego poziomu zrównoważenia. To doskonała wiadomość, jeśli chodzi o europejską konkurencyjność i przyszłość przemysłu na europejskim kontynencie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę