Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

EURACTIVE ROOFER — Wynik w skrócie

Project ID: 12478
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niderlandy

Technologia na szczycie

W sektorze dachowym wykorzystuje się nowe odkrycia i technologie. Lepsze standardy i wytyczne w tym zakresie pozwolą zachować konkurencyjność tego obszaru.
Technologia na szczycie
Europa może poszczycić się doskonałą reputacją w sektorze budowlanym i jest znana na całym świecie z wysokiej jakości technologii budowlanych. Integralną częścią konstrukcji jest budowa dachu oraz materiały do tego użyte, uwzględniając takie czynniki jak pogoda, ekologia, odporność i klęski żywiołowe.

Sfinansowany przez UE projekt "Europejskie wymagania i wytyczne dotyczące aktywnych dachach "(Euractive Roofer) umożliwił europejskiej profesji dekarskiej oraz dekarzom zachować konkurencyjność sektora. Dostarczył on najnowocześniejszej wiedzy i narzędzi do integracji akcesoriów dachowych i armatury, a także odejścia od dostarczania dachówek na rzecz kompleksowych rozwiązań dachowych. Te ogólne rozwiązania podtrzymują konkurencyjność sektora, minimalizują błędy oraz zapewniają wyższy standard jakości.

W ramach projektu Euractive Roofer zbudowano zaawansowaną bazę danych o istniejących i przyszłych technologiach i systemach dachowych. Sklasyfikowano aspekty projektowe, takie jak materiały, typy dachów, aspekty fizyki i formy, a także zastosowania takie jak energia odnawialna, wentylacja, odprowadzanie dymu/ciepła i magazynowanie energii. Baza danych dokumentuje również kwestie bezpieczeństwa, montażu i konserwacji, zapewniając całościowe rozwiązania i systemy dla sektora.

Zespół projektu opracował następnie katalog najlepszych praktyk w zakresie integracji z dachem ogniw słonecznych i fotowoltaicznych (PV), zestawiając informacje od partnerów projektu, organizacji dachowych, wykonawców i producentów. Katalog obejmuje prefabrykowane elementy, materiały budowlane i tradycyjne produkty dla różnych rodzajów dachów.

Inny podręcznik najlepszych praktyk na temat przepisów i bezpieczeństwa obejmuje tematykę bezpiecznego dostępu do dachu, platform roboczych, poręczy, haków/kotwic oraz systemów zapobiegania upadkom. W podręczniku opisane zostały także zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, a także metody testowe i propozycje norm.

W ramach swojego rozwiązania dla tego sektora, członkowie projektu Euractive Roofer opisali sposób zastosowania systemów energii słonecznej na dachach. Opracowali także wytyczne i normy projektowania oraz stosowania dachów wykonanych w zaawansowanej technologii, znanych jako "aktywne dachy", obejmujących panele słoneczne, lampy dachowe, izolację oraz urządzenia wentylacyjne i zabezpieczające.

Publikacje te i wytyczne podniosą standardy branży, dzięki czemu Europa utrzyma swój prymat w branży pokryć dachowych. Oczekuje się znacznych korzyści dla europejskiego sektora budowlanego i sektora pokryć dachowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę