Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zrównoważony rozwój w przemyśle kwasu fosforowego

W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano innowacyjną strategię minimalizacji odpadów w przemyśle kwasu fosforowego.
Zrównoważony rozwój w przemyśle kwasu fosforowego
Projekt "Utylizacja odpadów w przemyśle kwasu fosforowego poprzez rozwój procesów ekologicznie zrównoważonych i przyjaznych środowisku" (Ecophos) skoncentrował się na kilku nowych technikach produkcji soli fosforowych, kwasu fosforowego oraz fosforanów. Celem było stworzenie technologii procesu przemysłowego zasobów i energii do produkcji szerokiej gamy substancji zawierających fosfor. Konsorcjum udoskonaliło obecne metody utylizacji i minimalizacji przemysłowych odpadów stałych powstałych w produkcji kwasu fosforowego. Zbadano także produkcję nowej generacji nawozów fosforowych.

Wykorzystano modele matematyczne i komputerowe narzędzia inżynieryjne w celu zagwarantowania skutecznego i przyjaznego środowisku działania systemu produkcyjnego. Celem było ograniczenie kosztów, odpadów i zużycia energii. System produkcyjny jest klasyfikowany zgodnie z właściwościami odpadów oraz potencjałem ograniczenia wpływu na środowisko i zwiększenia zrównoważonego funkcjonowania.

System ekspercki pozwala użytkownikom na wybór systemu produkcji najbardziej zbliżonego do ich wymagań. Nowa metodologia zostanie wykorzystana i zweryfikowana przez dwóch głównych partnerów przemysłowych, jednego z UE oraz jednego z nowych niepodległych państw (NPN) byłego Związku Radzieckiego.

Inicjatywa Ecophos stworzyła przyjazną środowisku technologię procesu przemysłowego, która ma potencjał oszczędzania zarówno zasobów, jak i energii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę