Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe bariery przy drogach i liniach kolejowych ograniczają poziom hałasu

Opracowano nową technologię barier przeciwdźwiękowych, pochłaniających hałasy z lokalnego otoczenia. Pomoże to w utrzymaniu rozwoju sieci drogowych i kolejowych w świecie, w którym hałas jest coraz mniej tolerowany.
Nowe bariery przy drogach i liniach kolejowych ograniczają poziom hałasu
Jedną z ogromnych wygód, jakimi cieszy się nowoczesne społeczeństwo, jest możliwość szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się. Transport ma jednak swoje wady. Wiadomo, że hałas dochodzący z autostrad i linii kolejowych ma negatywny wpływ na zdrowie, tak fizyczne, jak i psychiczne osób mieszkających w ich pobliżu.

W UE zajęto się tym problemem poprzez wprowadzania coraz surowszych norm dotyczących hałasu. Konieczne jest opracowanie nowych technologii tłumienia hałasu, aby państwa członkowskie były w stanie zachować zgodność z tymi przepisami. To właśnie było celem finansowanego przez UE projektu "Innowacyjne rozwiązania w kwestii barier przeciwdźwiękowych: skuteczniejsze tłumienie hałasu z autostrad i linii kolejowych" (Calm Tracks and Rout).

Podczas badań skoncentrowano się nad udoskonalaniem istniejących rozwiązań z zakresu barier przeciwdźwiękowych, a mianowicie produktów Lärmspoiler® firmy Calma-Tec, będącej koordynatorem projektu. Skonstruowano kilka nowych prototypów z zastosowaniem zaawansowanych materiałów i kształtów zwiększających załamywanie fal dźwiękowych, co zasadniczo powoduje odbicie hałasu i uwolnienie od niego lokalnych mieszkańców. Badacze próbowali również zmieniać częstotliwości składowych hałasu na dźwięki bardziej "przyjazne" dla odbierającego je ucha.

Efektem było opracowanie nowej wersji bariery Lärmspoiler®, odpornej na niewiarygodnie wysokie ciśnienie generowane przez szybkobieżne pociągi, które są coraz popularniejszym środkiem transportu na całym kontynencie. Opracowano również dodatkowy osprzęt o nazwie PIN-spoiler, który można dołączać do istniejących barier, aby dodatkowo zmniejszyć emisję hałasu. Ponadto poczyniono postępy w zakresie zmniejszania masy barier drogowych bez uszczerbku na ich mocy i trwałości.

Inicjatywy UE, takie jak projekt Calm Tracks and Rout pomagają w zrównoważonym rozwoju przyszłego transportu drogowego i kolejowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę