Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Przekształcanie odpadów w produkty zdrowotne i kosmetyki

Niedawna współpraca grupy partnerów śródziemnomorskich pomaga regionowi inteligentniej wykorzystać swoje zasoby naturalne, jednocześnie wzmacniając jego reputację jako eksportera produktów z zakresu zdrowia i urody.
Przekształcanie odpadów w produkty zdrowotne i kosmetyki
Europa Południowa jest wiodącym producentem win, oliwy z oliwek, przecieru pomidorowego i innych przysmaków, które stanowią elementy słynnej zdrowej diety śródziemnomorskiej. W tle widać jednak znaczący problem związany z zarządzaniem odpadami, jakimi są pozostałości po przetworzeniu surowców (winogron, oliwek i pomidorów).

Naukowcy już dawno zauważyli, że te pozostałości w rzeczywistości zawierają substancje, które charakteryzuje działanie odżywcze, lecznicze, a nawet kosmetyczne. Wyzwaniem jest wydobyć je w sensowny sposób. Naukowcy z regionu przyjrzeli się bliżej tej kwestii w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Ocena i upowszechnianie strategii ekstrakcji związków BIOACTIVE-NET z pozostałości po przetworzeniu pomidorów, oliwek i winogron" (Bioactive-NET).

Zanim mogli posunąć się do przodu, naukowcy musieli spojrzeć wstecz, gromadząc informacje na temat wcześniejszych działań mających na celu wyodrębnienie witamin, antyoksydantów, olejków eterycznych i innych substancji z pozostałości po procesie przetwarzania. Gdy już udało się zidentyfikować najlepsze dostępne technologie (BAT), zorganizowano warsztaty, aby przekazać tę wiedzę i w miarę możliwości przedstawić wykonalność techniczną i finansową. Zaproszone podmioty obejmują nie tylko firmy, które wytwarzają pozostałości, ale również te, które przeprowadzają działania w zakresie ekstrakcji i oczyszczania oraz firmy zainteresowane przekształcaniem ich w produkty końcowe.

Informacje te zostały udostępnione przemysłowi za pośrednictwem strony internetowej projektu dostępnej w kilku językach. Opublikowany i rozprowadzony wśród zainteresowanych stron został także podręcznik poświęcony programowi Bioactive-NET.

Inicjatywy takie jak Bioactive-NET pomagają rolnikom w Europie Południowej przekształcić odpady w coś wartościowego – nie tylko dla ich portfeli.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę